| oBanană a întrebat:

Ca să ajung medic în Finlanda trebuie, în condițiile că am terminat cei 6 ani de medicină în România, este nevoie și de terminarea rezidențiatului? Sau, dacă există, se poate face rezidențiatul acolo? Aveți vreo idee?

3 răspunsuri:
| GigidDmian18 a răspuns:

Il dai aici

| Violleta2022 a răspuns:

Te intersezi in Finlanda, fiindca fiecare tara are regulile lui. Din cate stiu eu, occidentul te pune sa mai faci 1-2 ani de scoala, ca sa-ti echivalezi facultatea si sa dai din nou examenele in tara respectiva si apoi faci rezidentiatul acolo.
Nu este usor, fiindca diplomele din Romania nu sunt recunoscute peste tot in lume.

| oBanană explică (pentru Violleta2022):

Din fericire, cel puțin umf-ul e recunoscut în orice țară din UE. Dar apoi îmi este un pic mai obscur. Știu că trebuie examen de limbă. Un fel de stagiu de 6 luni în domeniul în care m-aș specializa, dar nu îmi este clar dacă aș putea deveni specialist acolo direct sau trebuie să o fac în România.