| Alphahkbg a întrebat:

Ca sa intri la un liceu de arte pe profil desen ce probe se dau?

4 răspunsuri:
| GrecuMariaaa a răspuns:

Hei!

| GrecuMariaaa a răspuns (pentru GrecuMariaaa):

La Tonitza se dau doua probe: desen si pictura la alegere cu modelajul.
La desen o sa ai de hasurat trei obiecte: un ulcior, un cub si un fruct (lamaie, mar sau portocala)
Poti sa suprapui obiectele dar nu si marginile acestora. Trebuie sa faci obiectele mari in pagina, sa lasi spatiu egal stanga dreapta. Trebuie sa ai cat mai multe nuante de gri. Incepi cu cel mai inchis obiect, ulciorul pe care il hasurezi pana sa fie aproape negru sub" burta " vasului. Cel mai deschis obiect o sa fie cubul, una dintre fetele lui o sa o faci alba, iar pe restul un gri deschis. Griul fructului sa fie ceva intre griul cubului si cel al ulciorului. Nu iuta sa faci umbra, nu trebuie sa fie inchisa ca vasul.
La pictura si modelaj o sa ai compozitie cu 3 sau 5 personaje.
Temele pot fii statice sau dinamice: concert, vanatoare, pescuit, circ etc.
La pictura nu conteza cat de bine anatomic poti face un om ci sa arate lucrarea bine cromatic.

| Alphahkbg explică (pentru GrecuMariaaa):

Multumesc de informatie e bine de stiut.

| GrecuMariaaa a răspuns (pentru Alphahkbg):

Cu placere ????