| CIVIC1 a întrebat:

Cand se va introduce si in invatamantul romanesc educatia ce tine de buna comunicare si bunul comportament intre indivizi?
Vad ca s-au inmultit si a crescut enorm nr. indivizilor care nu stiu ce inseamna bunul simt, buna credinta, respectul fata de aproapele, etc.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lipsa bunului simt se datoreaza "celor 7 ani de acasa".
Restul este: consecinta.

| CIVIC1 explică (pentru Bula):

Si daca educația in cei 7 ani de acasa este deficitară cum se intampla in multe asemenea cazuri școala ar trebui să fie ignoranta fata de aceste aspecte extrem de importante in relatiile interumane?
Ca la înghesuit materie inutilă și frecvent nenecesara vad ca se pricep bine,, dascălii,, români aflați sub umbrela MEN.

| Bula a răspuns (pentru CIVIC1):

Programa scolara este pentru a scadea nivelul de inteligenta a elevilor. Cu telefoane "destepte" se si realizeaza...

| CIVIC1 explică (pentru Bula):

Tristă concluzia dvs.
Cu stimă.

| mODIN a răspuns:

Vad ca lumea militeaza pentru fix opusul acestora. Oamenii sunt revoltati de acea parte a scolii care inca mai are treaba cu etica si comportamentul, ei vor ca scoala sa dea mai departe exclusiv cunostinte si aptitudini tehnice.

Orice incercare de a baga genul asta de educatie va aduce critici ca "e doar materie de umplutura" sau ca "nu te pregateste pentru piata muncii".

| MistarGoGu a răspuns (pentru mODIN):

Vor palmasi " programabili " și DOLCILI pentru multinationale!

| CIVIC1 explică (pentru MistarGoGu):

Pot fi de acord cu raspunsul dvs.
Cu stimă.

| StoicAnalysis a răspuns:

Eu in clasele primare, am facut educatie civica. Nu stiu de alte scoli ce programe au, dar la mine au fost incluse.

| ioana748 a răspuns:

Ar trebui sa fie piatra de temelie in educatie.
Dar cu cat suntem mai divizati cu atat mai bine.

| CIVIC1 explică (pentru ioana748):

Sunt de acord cu răspunsul dvs.
Cu stimă.

| LisaJulie a răspuns:

Ai foarte mare dreptate, se pune accent pe romana, matematica, științe și dezvoltarea caracterului elevilor lasa de dorit! Eu una cred ca ar trebui introdus ceva ca in Japonia unde pana la o vârstă nu primesc note ci au ore de bune maniere și conduită

| CIVIC1 explică (pentru LisaJulie):

Perfect de acord.
Cu stimă.

| adryang78 a răspuns:

Bunele maniere, bunul simț, responsabilitatea etc. se învață de acasă. Părinții sunt primele modele în viața unui copil, iar cei șapte ani de-acasă sunt cruciali în dezvoltarea lui ulterioară. Școala lucrează "cu materialul clientului". Ce poate face școala dacă un copil are acasă exemple negative? "Bună ziua" și "mulțumesc" de-acasă se învață.

| CIVIC1 explică (pentru adryang78):

Educatia comportamentului in relatiile umane inseamna mult mai mult.
Convingeri precum sinceritatea, buna credinta, empatia, non-violență verbală si fizica, respectul reciproc, seriozitatea, tinerea cuvantului dat, curajul, iubirea fata de Adevăr, ura fata de minciuna, responsabilitatea, iubirea de tara si neam, pragmatismul sunt absolut necesare pentru relatii inter-umane sanatoase.
De cele mai multe ori familia nu are resursele necesare pentru a cunoaște și a educa copilul in spiritul acestor valori.
Ca urmare e responsabilitatea școlii in continuare. Dar, nu.
Scoala românească prin MEN si dascăli nu sunt deloc interesați de aceste aspecte educative.

| AndaAlexandra a răspuns:

Normal lucrurile astea sunt făcute la educație civică, dar nu știu dacă se mai face in școli.
Se mai poate face la dirigenție, dar nu știu câți profesori sunt dispuși să facă asta și câți elevi sunt interesați de acest subiect.
Evident, bunul simț și restul se învață din mai multe părți: de la scoala, de acasă, dar ține si de fiecare elev în parte. In scoli e dezastru la capitolul respect ceea ce arata că elevul nu e dispus să coopereze in acest sens

| CIVIC1 explică (pentru AndaAlexandra):

Pot fi de acord cu răspunsul dvs.
Cu stimă.