| anonim_4396 a întrebat:

Care credeți că ar putea fi perspectivele de viitor ale unei absolvente de engleză-norvegiană dacă aceasta este scârbită de toată societatea din jurul ei?

11 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Integrarea intr-o societate din vest sau nord, care apreciaza oamenii la adevarata lor valoare si construirea acolo a unei oaze de liniste in care isi poate contempla viata.

Sau ramanerea in aceasta societate bolnava si incercarea de a o schimba educandu-i si pe altii.

| Plato a răspuns:

Hmm... daca totusi excluzi Parlamentul European, cred ca absolventa respectiva ar putea fi translator, nu?
In caz ca poate, e si sansa de a pleca de aici si de a interactiona cu oameni ceva mai luminati.

Scriitor e mai greu sa fii, ca operele de calitate nu se mai vand, doar maculatura e populara, gen mizeria infecta "Fluturi" sau cartile strict de entertainment ale lui Stephen King, ca de invatat nu te invata nimic.

Nu poti preda engleza in norvegia? Eu cred ca asta as face. Norvegia e lux.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Nu știu ce să zic.
Nu mi-aș părăsi țara niciodată. sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai cresti un pic si s-ar putea sa iti schimbi opinia asta. Tara e acolo unde poti sa cresti, sa te implinesti ca om.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg pe deplin.
Atunci n-ai alternativa decat sa stai aici si sa contribui la schimbare. Translator poti sa fii si aici, banuiesc. Mai ales pe norvegiana, ca se cauta. Engleza hai ca mai stiu oamenii.
Da si tu meditatii ca Iohannis. happy

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci aspira sa fii profesor universitar. Ai mei au program foarte lejer si sunt bine vazuti.

Iar in timpul liber poti da meditatii.

Iar asta mai vine cu un avantaj. Cei drept, va sosi tarziu, dar sunt convins ca se va intampla. Toata lumea fuge acum de meseria de profesor, lucru ce deja face sa fie o criza de cadre didactice, dar care va trebui rezolvat intr-o buna zi prin cresterea remuneratiei, daca vrem sa avem un popor educat.
Mai este, totusi, pana guvernantii vor realiza ca poporul trebuie sa fie mai presus de toate.

| Emazio a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Eu de exemplu tot spre carieră academică ma îndrept, este criza de asistenți si cadre universitare în momentul asta, si cum spui si tu sigur remunerația o sa crească, deja dintr-un salariu de profesor universitar poti sa duci o viață simpatică la noi. (In afara se castiga cel putin dublu pentru aceași poziție în România, de asta ia in considerare si emigrarea după câțiva ani). Pana la urma suntem toti europeni, eu din rusine și supărare pe tara asta am renunțat sa ma mai sunt român, prefer sa adopt titulatura de cetatean european si atat.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Emazio):

Locuitorii catorva orase merita sa se declare romani, anume clujenii, timisorenii, oradenii, aradenii, sibienii, brasovenii.

Cu pasi mici, ajungem si noi la civilizatie. Dar mai dureaza...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Emazio):

Imi place ideea carierei academice.
Visez uneori sa devenin profesor doar de dragul de-ai invata pe altii tot ce stiu ca sa poata construi o societate mai buna, fara a primi bani sau vreo alta rasplata.

Dar e putin probabil sa se intample, caci trebuie sa muncesc pentru viitor.

Poate vei reusi tu sa faci acest lucru!

| Rd79 a răspuns:

In Romania (si nu nu mai), daca stii o limba straina in afara de engleza ai o sansa mult mai mare sa obti un job bun. Mai ales daca este o limba mai 'exotica', adica nu franceza, spaniola, italiana sau germana.

Altceva in afara de limbi straine mai stii? Ce iti place sa faci?

| MarianBayat a răspuns:

Buna recent m-am stabilit in Norvegia, mai precis Oslo, nu stiu daca ai auzit tu. Am 22 de ani si am un post f f bun. Nu stiu norvegiana deloc dar poate ma ajuti tu, iar eu te pot ajuta cu jobul spune-mi daca te tenteaza pm