| SussieLex a întrebat:

Care este dinefenta dintre un geniu si o persoana mediocra? Este vreo diferenta? Daca da, atunci in ce consta aceasta diferenta si care sunt acei factori care determina un coeficient de inteligenta mai ridicat in cazul unor anumite persoane? Din ce categorie consideri ca faci parte si in ce fel doresti sa-ti exploatezi intelectul? De ce acele persoane geniale profita mai mult de inteligenta lor si isi doresc sa cunoasca cat mai mult?

Răspuns Câştigător
| BigCode a răspuns:

Exista o diferenta intre termenii de geniu si persoana mediocra:
GENIU - este acea persoana cu un coeficient de inteligenta ridicat (a nu se confunda co o persoana care detine cunostinte vaste intr-un domeniu). Prin exercitiu geniile pot asimila foarte rapid sau mai rapid decat o persoana mediocra cunostinte din anumite domenii.
PERSOANELE MEDIOCRE - sunt acele persoane care poseda un nivel mediu de cunostinte (! Atentie nivelul de cunostinte nu spune nimic despre coeficientul de inteligenta al unei persoane; un nivel de cunostinte mai ridicat se poate datora unei experiente mai vaste sau exercitiului). Persoanele mediocre pot fi persoane cu un coeficient de inteligenta scazut dar care exerseaza anumite notiuni (cei care isi dau silinta) sau persoane cu un nivel ridicat de inteligenta care nu detin suficiente cunostinte fie din cauza ca sunt leneșe fie din cauza lipsei de experienta. Astfelun geniu poate fi o persoana mediocra.

Coeficientul de inteligenta este in mare parte nativ, astfel oamenii isi pot dezvolta mai mult nivelul de experienta si bagajul de cunostinte si acest lucru poate duce la cresterea nivelului de inteligenta dar nu cu mult.
Nivelul de inteligenta si efortul depus pentru imbogatirea bagajului de cunostinte definesc o persoana ca expert, incepator, sau mediocru intr-un anumit domeniu.

8 răspunsuri:
| Against a răspuns:

Geniul este cel care nu are asteptari, si este mereu singur, trist si neimplinit. Persoana medioacra este omul de rand, care are asteptari de la viata, este fericit si are prieteni.

| biscuiteletau a răspuns:

Persoanele 'geniale' sunt mediocrewinking!

| SussieLex explică (pentru biscuiteletau):

De ce crezi asta?happy

| ÐÿÅ a răspuns:

Buna!
"Diferența între geniu şi prostie este următoarea: geniul are limitele sale, în timp ce prostia nu are limite." spunea Edward A. Murphy
Sunt persoane si persoane. Altele sunt mai lenese, dar retin foarte repede si altele care sunt mai muncitoare, dar retin mai greu!
Eu fac parte din a doua categorie : Sunt muncitoare, dar retin greu.
Nu pot sa spun ca sunt geniu, dar nu sunt nici o persoana mediocra!

| suffarstar a răspuns:

''Geniul se naste in biblioteca''Un geniu nu este un tocilar ci o persoana care vrea sa se autodepaseasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai geniul e geniu, iar mediocrul se situeaza la mijlocul dintre geniu si retardat.

| BigCode a răspuns:

Si in completare:
Persoanele geniale care profita cat mai mult de inteligenta lor sunt acele persoane cu o mentalitate deschisa, flexibila care pot intelege cum functioneaza economia si un fapt foarte simplu: nu poti practica o singura meserie toata viata (desigur ca sunt destule exceptii) si trebuie sa te specializezi in cat mai multe domenii cu putinta (mai multe lozuri mai multe sanse de castig).
Exista desigur si persoane geniale care nu doresc sa cunoasca cat mai mult si care isi irosesc pur si simplu talentul din comoditate (sau alte motive).
Consider ca fac parte din categoria persoanelor cu o inteligenta peste medie (ar fi pre mult sa zic ca sunt un geniu) sidoresc sa imi exploatez intelectul devenind un expert in domeniul web-design, programare (informatica) si IT in general.

PS. Ai o greseala de scriere (nu de ortografie deoarece e pleonasm) chiar la inceputul intrebarii: care este diferenta nu dinefenta.

| SussieLex explică (pentru BigCode):

Imi place raspunsul tau. Da, ai dreptate in legatura cu greseala aceea...m-am grabit. Stii ce mi se pare mie frustrant? Exista foarte multe persoane inteligente, dar ale caror merite sunt cu greu recunoscute intr-o societate condusa de parveniti. De asemenea, mai sunt acele persoane care considera ca inteligenta consta in a sti carte. E greu sa schimbi parerile unor oameni... mai ales cand anumite persoane se considera inteligente doar in cazul in care au niste replici "bune" si obtin mereu ceea ce-si doresc. Nedrept, nu?