| Luca_Elena_1996 a întrebat:

Care este formula pentru a afla coeficientul de frecare?

Răspuns Câştigător
| CryChristiAN a răspuns:

este egal cu F/N

5 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Cred ca miu(nu pot face notatia, acel "u" cu coada) =F supra N, F - forta de frecare (la echilibru=g, parca) si N normala la suprafata.

| CryChristiAN a răspuns:

Forta de frecare reprezinta produsul dintre miu ( litera ''u'' cu prima coditamai joasa) inmultit cu Normala N.
miu este egal cu raportul dintre forta de frecare si normala.
Probabil ca esti clasa a 7-a, dar miu in general se afla( ca am avut la probleme pentru aflarea coeficientului de frecare... nu spun cate) din relatiile matematica care se stabilesc intre fortele fizice asupra corpului. In general, miu il scoti si dupa ce reprezinti fortele pe axele Ox, respectiv Oy happy.

| Luca_Elena_1996 explică:

Dar cum se calculeaza u ala? asta intrebam eu

| Luca_Elena_1996 explică (pentru WhiteLife):

DAR CU se calculeaza (miu) u ala? asta vreau sa stiu

| raspunsrapid a răspuns:

Forta de frecare reprezinta produsul dintre miu litera ''y'' inmultit cu Normala N.
miu este egal cu raportul dintre forta de frecare si normala. F/N