| CutenessOverLoaded a întrebat:

Care este proverbul vostru favorit? Dupa care va ghidati? Profu de meditatie mi-a zis ca sa imi gasesc unul. Ceva idei?

Răspuns Câştigător
| Catheryne a răspuns:

"In viata ce nu te doboara te face mai puternic" "Ideile bune vin din experienta iar experienta din ideile proaste" Cand ai cazut nu sta prea mult in groapa, ci ridica-te si mergi mai departe". Astea sunt proverbele care ma reprezinta pe mine, dar tu gaseste-ti cum unul care ti nse potriveste tie in totalitate. happy

14 răspunsuri:
| Loly a răspuns:

Nu este chiar un proverb dar mie mi se pare extraordinar de frumos.

"Viata este arta de a desena fara radiera"!

| YoUaReExAcTlYmYbRaNdOfHeRoIn a răspuns:

Mie imi place proverbul "Ajunge o bota la un car de oale"
P.S.: pentru cei ce nu stiu ce e aia bota, sa stiti ca e un bat.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna searahappy al meu suna cam asa: "Nu sapa groapa altuia, ca vei cadea singur in ea:" si fara aceasta rugaciune nu plec de acasa: "Doamne ai grija de mine si de familia mea". bine ca am m ai multe, dar asta e una din ele care o zic in orice momentlove strucklove struck o seara bunawave

| TraficantaDeVisee a răspuns:

Vroba multa saracia omului.De fiecare data cand vorbesc mult ma gandesc la acest proverb si tac.

| rolly3342 a răspuns:

Munca e bratara de aur, de aia e romanul sarac.

| AddaSunnii a răspuns:

Mie mi-a spus unul doamna psiholog de la scoala meahee hee. E chiar ok, daca vrei sa il folosestihappy:

De fapt e un pic mai diferit de "Nu lasa pe maine ce poti face azi!", dar mie imi place mai multlaughing. Sper ca ti-e de folos. Funda?batting eyelashes

| stweety10 a răspuns:

Eu am doua:
1. Nemultumitului i se ia darul.
2. Inteleptul tace si face.
Uite aici mai multe din care poti sa iti alegi http://www.proverbe-ro.com/

| Artegor a răspuns:

Am eu câteva:
Scopul scuza mijloacele;
Daca dai, n-ai;
De tine îmi pare rău, dar de mine ma doare sufletul;
Pe cine nu lași sa moara nu te lasă sa trăiești;
Cei mai buni dușmani sunt cei morți;
Ce se naște din pisica șoareci mănâncă;
...mai vrei?

| MademoiselleV a răspuns:

"Celui înţelept îi ajunge un cuvânt." şi "Tăcerea are glasurile ei de înţelepciune: ascult-o.". Nu îmi sunt neeapărat favorite, acestea mi-au venit în gând. Multă baftă!

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanFnky a răspuns:

Paza buna trece primejdia rea

| shaoboy a răspuns:

Daca ma atingi te bat pana iti cad bilutele

| SophieHoran a răspuns:

Nu lasa pe maine ce poti face azi, mereu cand uit ceva care trebuia s fac ma gandesc la proverbul acesta

| roxetta a răspuns:

Pai ce va care sa te reprezinte pe tine ...nusth ceva care sa iti placa tie uite de exemplu mie imi place:un copac are mai multe ramuri dar o singura tulpina.ia-l cum vrei eu il iau si ca pe un proverb dat si ca pe un open mind. fundita plz