| Andrei199114 a întrebat:

Care este regula la : imperfait, passe compose. plus que parfait in franceza? am nevoie urgent maine am test si nu stiu nimic.

4 răspunsuri:
| pascani98 a răspuns:

La imperfait radicalul verbului plus terminatiile(ais asi ait ions iez aient)

| pascani98 a răspuns:

La passe compose avoir sau etre la prezent +participiul la trecut al verbului de conjugat

| ioana996 a răspuns:

Plus que parfait este format din imperfectul auxiliarului si participiul trecut al verbului de conjugat...Imperfait-este format din radicalul primei persoane la plural indicativ+ terminatiile(ais,ais,ait, ions, iez, aient); Passe compose-este format din verbul auxiliar la prezent, indicativ (avoir/etre) si participiu trecut al verbului de conjugat.

| Andrei199114 explică (pentru ioana996):

Cum adica la participiul trecut? da-mi un exemplu happy