| Curiosul999 a întrebat:

Care este treaba cu Anglia și cele 3 tari din care e format UK Anglia Scotia și Țară Galilor? Sunt tari sau regiuni gen cum e la noi Moldova Transilvania? Și astea 3 tari sunt conduse de rege? Sau sunt tari ca și în UE fiecare cu propria constituție și propriile reguli? Sau tari gen cum erau provinciile românești Moldova Transilvania și Valahia?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca au constitutie proprie, dar au legislativ care da legi ce se aplica in teritoriile lor

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Au limbi diferite si exista diferente genetice. Ca sunt aceeasi tara, regat asta tine de istorie.

La noi, iti reamintesc principiile pe care s-a realizat Marea Unire:
acelasi neam, aceeasi limba si aceeasi credinta.

| Arlekin a răspuns:

Egatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord este alcătuit din următoarele țări: Anglia, Scoția, Țara Galilor și Irlanda de Nord.

https://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%9A%C4%83rile_Regatului_Unit

| LisaJulie a răspuns:

Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord : În Anglia sunt numiți englezi, în Scoția sunt numiți scoțieni, în Țara Galilor se numesc galerie iar în Irlanda de Nord irlandezi, aceștia au o istorie diferita și au fost independente pana prin secolul al-XIX-lea

| FreddieM a răspuns:

În primul rand, UK este format din patru tari, nu trei, ai uitat de Irlanda de Nord. Apoi. Apoi în UK nu exista o asa zisa Constituție, adică acea declarație scrisa, acel set de reguli pe care este organizata o națiune, din simplul motiv ca nu au fost nevoiți sa o facă, nu au dărâmat monarhia ca să schimbe total regulile jocului. Dar exista diverse tratate și acorduri parțial scrise, parțial mutuale care în traducere ar fi tipul de Constituție la care faci tu aluzie.
Apoi, cele 4 tari, unele decizii le pot lua singure, de regulă cele administrative, în schimb peste altele, de tip militar, sau medical nu pot aduce schimbări, e Londra cea care comanda.
Cheers

| AdrianJderu a răspuns:

Regiuni și conducere în UK: Anglia, Scoția și Țara Galilor sunt părți constitutive ale Regatului Unit, fiecare având un grad diferit de autonomie. Scoția și Țara Galilor au parlamente regionale, dar nu au o constituție proprie. Regatul Unit este condus de un monarh, iar aceste regiuni au legi proprii în anumite domenii, dar se supun legislației britanice.
★彡━━━━━━━━━━━━━━━彡★
? Surpriză activă?! https://www.gemis.ro/tombola