| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cele mai bune facultăți de medicină din țară? Dar cele mai slabe?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cele mai bune sunt in Bucuresti, Cluj, Timisoara si Iasi
Mai slabe in C-ta, Sibiu, Arad

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din ce oraș mai exact?

| Furnicuta000 a răspuns:

Cea mai buna facultate de medicina din Romania e la Cluj (UMF Cluj), pe locul 2 e cea de la Carol Davila din Bucuresti. Mai sunt si unele mai slabe, prin orase mai mici, cum e cea de la Craiova sau cea de la Constanta, dar nu te gandi ca sunt foarte slabe, e totusi medicina.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O facultate de medicină te scoate medic. Astfel curicula este aceeași la toate. Ea, facultatea nu poate fi slabă încât să nu ieși medic din ea. Tradiția academică, a calității actului educativ, prin transmitere de meserie de la maestru la discipol, calitatea de buni pedagoci a profesorilor, exigența pregătirii și a examinării pot să difernțieze totuși între ele facultățile, dar clasificările sunt subiective și țin mai mult de legende urbane și zvonuri decât de pure realități. Faima unora le face sp fie mai căutate și la examenul de intrare să fie o concurență mai mare. Astfel medicina din Cluj are faima de a fi cea mai bună. Eu sunt clujean și am cunoscut în 50 de ani mediul academic din Cluj, și pe cel de la facultățile de medicină și farmacie, am avut si contracte de cercetare inter disciplinare cu ei, membrii ai familiei mele au activat acolo. Tot ce pot să spun din ceea ce cunosc, este că sunt ei, profesorii și ei oameni, cu calități și lipsuri, iar din punct de vedere profesional se străduie să se mențină în top, căci altfel nu pot promova, evolua și tine pasul cu progresul internațional al medicinei.

| Felys a răspuns (pentru Furnicuta000):

Ce cusur are cea din Constanta de zici ca e slaba, eu nu sunt de aceeasi parere. Este exigenta mare si acolo

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Felys):

Am zis ca e mai slaba in comparatie cu celelalte, nu este la fel de dotata cu material didactic, nu sunt asa multe posibilitati de practica. Nu am zis ca nu se face carte, dar cineva tot trebuie sa stea la coada clasamentului. Si da, nicio alta facultate de medicina din tara nu se compara cu cea din Cluj si cea din Bucuresti (nu o zic eu, o zic clasamentele), daca se tine cont de toate aspectele.

| Nilsson a răspuns:

Cea mai bună facultate este aia la care prinzi loc la buget. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

Corect! laughing

Răspuns utilizator avertizat