| A0n1mUL a întrebat:

Care sunt zilele saptamani in latina. anotimpurile? lunile anului? dau funda. va rog mult ajutati-ma

4 răspunsuri:
| AndyIQ a răspuns:

Zile:
Lunedi
Martedì
Mercoledì
Giovedi
Venerdì
Sabato
Domenica
Anotimpuri:
Primavera
Estate
Autunno
Iverno
Si luniile:
Gennaio
Fabbraio
Marzo
Aprile
Di più
Giungo
Iuglio
Augusto
Settembre
Ottobre
Novembre
Dicembre.
Ele sun asezate in ordine croonologica dupa zile, lunii si anotimpuri
Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| AndyIQ a răspuns (pentru A0n1mUL):

Scuz merci ca mi0ai spus nici eu nu observasem le-am gasit pe un site ti le dau imediat.

| AndyIQ a răspuns:

Zile:
Lunae
Martis
Miercurii
Jovis
Veneris
Satuni
Dominus.
luniile :Lunile anului = Ianuarie (de la zeul cu privire dubla Janus; prima luna dupa solstitiul de iarna); Februarie (de la februa-februum); Martie (de la zeul razboiului si vegetatiei Mars; pâna in anul 153 î.C. anul roman începea cu luna martie); Aprilie (etimologie neclara); Mai (exista 3 variante: de la zeita Maia, de la zeul Maius sau de la prefixul mag); Iunie (luna zeitei romane Iunona); Iulie (in amintirea lui Iuliu Cezar); August (dupa împaratul roman Augustus); Septembrie-Decembrie (ordinea cronologica a lunilor romane, incepând cu luna martie)." Deci, ar fi asa: Ianuarius,Februarius,Mart,Aprilis,Maius,Junius, Julius,Augustus,September,October,November,December.
Anotimpuri:
Vara:Vera
Iarna:Hibernus
Nu mai stiu toamna si primavara, scuze inca odata pentru cel de sus.Nu il vazuse am dat doar copy si paste happy Nu am vrut.
Bafta! A fost cam greu sa le gases si pe acestea in latina, nici translate nu e bun.