| anonim_4396 a întrebat:

Cat la suta crezi ca stii limba romana?
Dar engleza %?
Si alte limbi?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Buna intrebare!
Gandesc si scriu in limba romana.
Cand am de conversat cu Al de Sus,tot in romana o fac.
Cand am nervi,in limba romana ma descarc.
Cand numar ceva,in limba romana numar.
Desi,traiesc in Grecia.
Scriu si vorbesc aparent firesc limba greaca.
Nu gandesc in limba greaca decat extrem de rar,dar se intampla.
Limba muzicala,cu multa patima si eros in ea,o indragesc foarte mult,dar nu ma exprima.
Engleza o vorbesc,o scriu,e veche dragoste de liceu, cand ascult muzica probabil ca si gandesc in limba asta, dar mi-e draga doar ca mijloc universal de comunicare...
Pe urma ar mai fi franceza, utila sa par inteligenta in parc cu un "Le Monde" in mana sau sa dau indicatii turistilor rataciti, francofoni.Simpatica limba,dar infumurata,m-a umilit de multe ori!laughing
Italiana,desi verisoara buna cu romana, ma atrage prin muzicalitate(si prin Toto Cutugno si Eros Ramazotti), dar ma alunga prin caracterul ambiguu al celor care o utilizeaza.
Asa ca, raman la romana mea!
In limba asta am iubit, mi-am crescut copii si mi-am trait viata.In limba asta, am de gand sa si mor!happy

10 răspunsuri:
| SweetPuppy a răspuns:

Depinde....eu cred ca stiu 80% romana, 45% engleza, 10% franceza, 2% germana si in rest 0%

| agathapurple a răspuns:

Romana: 99,9%
Engleza 98%
Spaniola: 70%
Franceza: 20%
Italiana: 20%
Germana: 20%

| pwp a răspuns:

Stiu sa o vorbesc, si sa o scriu, dar categori mai am si lipsuri.Cred ca in jur de 90 %.iar engleza...pff..din pacate o stiu foarte putin.40% ..franceza 50% iar italiana 10%

| WhiteLife a răspuns:

Buna!

Cred ca limba romana o stiu 63%, engleza 40%, franceza 10%, germana 1, 25%, coreeana 1, 002%.

Tu ce limbi stii?

| SimonaCristina a răspuns:

Romana - 99%
Engleza- 100%
Franceza-85%
Rusa-1%

| foxsilver a răspuns (pentru greece12):

"...franceza, utila sa par inteligenta in parc cu un "Le Monde" in mana..." rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
Eventual, cu niste ochelari pe nas si cu o pisica-n lesa. rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

greece12
| greece12 a răspuns (pentru foxsilver):

Propun un lornion si-o umbreluta de soare, sa lasam pisica libera chiar daca-i scenariul tau!laughing

| foxsilver a răspuns (pentru greece12):

Ok, ma dau batuta, sunt de acord cu tine. Dar ai grija sa nu invarti prea mult lornionul in mana, ca o sa-i zboare lentilele, si o sa pari exagerat de inteligenta. rolling on the floor

greece12
| greece12 a răspuns (pentru foxsilver):

Ba,de data asta ma dau batuta eu...happy

| foxsilver a răspuns (pentru greece12):

Daca te dai batuta, am sa-ti spun ca limba romana vorbita si scrisa de tine eu o traduc in felul acesta:
http://www.youtube.com/watch?v=KcxpR-9jONo
Un râu de cuvinte ce se ravarsa in sufletul omului, facandu-l pe cel ce citeste sa creada ca " undeva, candva..." totul e posibil.