| tonyc7 a întrebat:

Ce credeti ca este cel mai important pentru o tara?
Sa aiba o populatie cat mai numeroasa? Sa aiba un teritoriu cat mai extins? Sa dispuna de tehnologie avansata? Sa aiba cele mai pretioase resurse? Sa aiba o armata de temut, cu cel mai bun armament posibil? Sa atraga un mare numar de turisti straini? Sa aiba un PIB/o economie cat mai mare? Sau sa aiba un numar cat mai mare de milionari in dolari?

10 răspunsuri:
| zyokurin a răspuns:

Resurse ca asta restul apare de la sine

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Gradul de dezvoltare al unei tari se masoara in PIB pe cap de locuitor.

| tonyc7 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

India are un PIB urias, e in primele 5 la nivel mondial, dar cum poti virbi de,, dezvoltare" in cazul ei daca populatia, peste 90%, traieste asa cum traieste, in saracie si conditii mizere?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru tonyc7):

Nu eu am facut regulile

| NLS a răspuns:

Sa aiba cele mai pretioase resurse (cum au China si Rusia, si unele tari din Asia, materii si materiale foarte rare, in cantitati mari, ca de existat exista si in alte regiuni, dar in cantitate mai mica)

Si aliati / -aliante, economice si militare.

Numarul miliardarilor nu spune nimic despre o tara,
decat ca nu are o politica fiscala adecvata, sau ca e corupta.

Teritoriul extins nu e important, vezi Rusia.
Depinde ce resurse se afla pe el si ce clima are.
Dar in general teritoriile foarte mari sunt mai greu de aparat.

| LisaJulie a răspuns:

Sa aibă oameni capabil în frunte și cetățeni capabili! Cineva spunea un conducător este oglinda cetățeanului

| gabicoo a răspuns:

Să aibă toate cele enumerate de tine.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Dacă ar fi răspund doar cu variantele tale aș răspunde: Sa dispuna de tehnologie avansata. Dar eu cred că cel mai important pentru o țară este să aibă un sistem de învățământ cât mai bine pus la punct. Să nu existe analfabeți sau analfabeți funcționali. Să fie capabilă toată lumea să aibă un job și să se descurce la acel job.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru zyokurin):

Zici?
sunt niste tari Africane si Arabe care te contrazic.

| EestiSodalane a răspuns:

Să aibă oameni valoroși