| christine99 a întrebat:

Ce credeti despre licee de "elita",/universitati de "elita"?

12 răspunsuri:
| gothicbat a răspuns:

De treabă.

| christine99 explică (pentru gothicbat):

Banuiesc ca esti la liceu, macar daca raspunzi scrie ceva mai elaborat sa zici si tu ca ai facut ceva azi.

| gothicbat a răspuns (pentru christine99):

1. Bănuiești prost
2. Întrebarea ta e prea vagă și lipsită de detalii pentru a-ți putea oferi un răspuns pe măsură.
3. Nu îmi dai tu mie indicații cum și ce să răspund.
4. Zi frumoasă! :*

| christine99 explică (pentru gothicbat):

1. Pe internet poti sa zici orice, so whatever...
2. Oricine are in judet un liceu de top si probabil are deja o parere despre acea locatie, despre universitati mai putini oameni stiu detalii dar m-as bucura sa le aud pe a celora care stiu.
3. Deja ti-am dat laughing
4. Apreciez, si tu sa ai o zi frumoasa.:*

| RobertMoon a răspuns:

Părerea mea e că trebuie să te duci acolo doar daca vrei sa te focusezi pe învățătură și cam atât, profii sunt teroare, majoritatea babalâci, îți spun din experiență. Prima data am fost la o facultate sa zicem cum ai spus tu, de elita din orașul meu, București și era teroare, am renunțat după primele luni, iar din semestrul 2 am fugit la o universitate privată, eu fiind mai rebel de fel îți dai seama că nu îmi convenea sa fiu terorizat de profesori și să stau toată ziua cu notițele in ochi de frica că a doua zi o băbăciune mă terorizează, așa că am plecat în alt loc unde a fost foarte bine, colectiv de colegi și profesori de nota 10, iar despre liceu ce sa zic mama e profesoara la un liceu de top cu media de admitere 9, 9 și ceva și nu e deloc rău din vorbele ei, e chiar frumos...acum depinde și de noroc unde nimerești, cel mai bine e daca vrei sa te duci undeva sa te informezi înainte.

| christine99 explică (pentru RobertMoon):

Ma bucur ca ai o gandire critica si nu pui totul in roz. Pe mine ma deranjeaza persoanele care se cred toata viata superioare si speciale pentru ca au absolvit anumite institutii laughing

| RobertMoon a răspuns (pentru christine99):

Superior te poți considera daca ai niște calități frumoase dobândite în universitate care te fac mai special făță de cei la care te lauzi, degeaba faci o facultate te top și când ieși acolo nu știi să faci nimic, așa gândesc eu big grin

| Vanesa87 a răspuns:

O prostie,nu te ghida dupa aceste aberatii,daca ar fi acest lucru real,la sfarsit cant sustii examenul de bacalaureat,nu ar mai fi de la egal la egal cu oricare alt liceu, iar domeniu pe care invetii putin mai avansat in cursul liceului este nul cand temini, deoarece orice ai face este insuficient ceea ce ai invatat mai ales cand vine vorba de liceele de elita, recomandarea mea alege ce iti este mai accesibil, gandeste pe termen lung, daca si cat ai chef sa mergi pana la scoala (timp de deplasare )

| Panamax a răspuns:

Un liceu unde media de intrare cea mai mica a fost 9.50 inseamna ceva chiar daca elevii mediocri incearca sa minimalizeze asta.
Sau clasa de biochimie de unde 15 au dat examen la medicina 14 au intrat la buget si unul la plata spune ceva si asta.
Conteaza enorm nivelul clasei.
Degeaba esti primul intr-o clasa de prosti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă sunt chiar asa de elita, înseamnă că au profesori foarte bine pregătiți și elevi foarte buni.

| christine99 explică (pentru Panamax):

Exemplu: O fata de la tara intra la liceu de top cu media 9, dar la sfarsitul liceului ia bacul cu media 7, fostul ei coleg ramane in liceul din mediul rural, fiind intr-o clasa de prosti profesorii se ocupa mai mult de el, ia bacul cu nota 8 si intra la politehnica. Care a fost mai avantajat? Cam paradoxala situatia...