| Άℓз a întrebat:

Ce culoare are blana ursului polar?
Care rasounde corect primeste fundita big grin

Răspuns Câştigător
| Adelina_2192 a răspuns:

De fapt, firul de par al ursului polar e transparent si albul e dat de reflexia zapezii!winking

52 răspunsuri:
| 4shl3y Tisd4l3 a răspuns:

Alba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albhappy

| Irina117 a răspuns:

Alba
iar culoarea ursului e neagra

| Baiaaanca a răspuns:

Blana e alba, si pielea neagra.

| Barajag a răspuns:

Culoarea blanii este albabig grin

| basexcu a răspuns:

Nu e alb e chiar un gri...senzatia de alb e data de zapada din jur happy

| M3ntosana a răspuns:

Culoarea pieliihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alb-galbui

Răspuns utilizator avertizat
| Adelina_2192 a răspuns:

De fapt firul de par al ursului polar e transparent si albul e dat de reflexia zapezii

| c8ilcopac a răspuns:

Firele de par din blana unui urs polar sunt transparente, dar se vad albe datorita luminii...

nu stiu cat e de corect, dar parca asa am citit pe undeva, si nu imi amintesc exact big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Mirii (:. a răspuns:

Transparenta.

| DacaVreiSaVeziNimikTeRogSaDaiUnCLICK a răspuns:

E neagra dar zapada o face sa para alba -gri

| Iuliaana a răspuns:

Blana ursului polar nu este chiar atat de alba. Vazut din apropiere firul are o culoare putin mai inchisa. Senzatia de alb imaculat este data de imaginea zapazii din jur, reflectata in firele ursului. Daca il poti analiza foarte aproape se observa ca pe sub blana aparent alba se gaseste pielea negricioasa a corpului. Ursul polar este negru din varful nasului pana la coada.winking
fundita?happy

| Cherisheverything a răspuns:

Negru.

=]

| piktor a răspuns:

Culoarea blanii este albul, dar poate fi galbuie sau gri in timpul verii. Insa explicatia stiintifica a culorii lor este ca firele de par, incolore, sunt goale in interior ca fibrele optice si conduc razele ultraviolete spre pielea lor neagra, unde sunt absorbite

NOname
| NOname a răspuns:

Alb-cenusiuwinking

Editare (un fel de P. S.winking ): mai dati-mi inca cateva "stupide" si "nefolositoare", ca doar cate unul nu-mi ajung! oh go on Fratilor, de simtul umorului, ati auzit?! oh go on laughing

| AnonymousisLegion a răspuns:

Blana ursului polar este transparenta

| crisS a răspuns:

Galbuie

| CuppiDoon a răspuns:

Pai ursul polar are culoare Neagratongue

Fiecare urs polar este negru din vârful
nasului sãu pânã în vârful cozii sale scurte. Dar cum poate ceva negru sã arate alb? Iatã o
explicatie logicã. Desi ursul polar pare sã fie alb pielea lui este neagrã. Dar si firele de pãr ale
ursilor polari sunt tuburi goale, transparente, asa cã blana nu este albã deloc!

| medex3 a răspuns:

Are o blană de culoare albă.

http://www.scienceline.ro/......-polar.jpg

| 4shl3y Tisd4l3 a răspuns:

Galbena sau Portocalie!

| gabriela007 a răspuns:

Roz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are blana laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Petronela a răspuns:

Transparenta:d

| larrii a răspuns:

In functie de vreme...laughing verde cand e cald si mov cand e frig laughing

| Cσσкiє a răspuns:

Bună.
Blana lungă a urşilor polari este transparentă, în timp ce perişorii de pe piele sunt fără culoare. La urşii polari, blana arată albă pentru că aerul dintre fire împrăştie lumina în toate culorile.
Pa, pa.