| Άℓз a întrebat:

Ce culoare are blana ursului polar?
Care rasounde corect primeste fundita big grin

Răspuns Câştigător
| Adelina_2192 a răspuns:

De fapt, firul de par al ursului polar e transparent si albul e dat de reflexia zapezii!winking

52 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Mai incerc eubig grin
Explicatia stiintifica a culorii lor este ca firele de par, incolore, sunt goale in interior ca fibrele optice si conduc razele ultraviolete spre pielea lor neagra, unde sunt absorbite.

| pitesti a răspuns:

Ruuuuuuuuuoz bombon; x

| LucianLucian a răspuns:

Nu este chiar alb alb impecabil...este o culoare mai stearsa dar din cauza zapezii (ca de asta i se spune ''polar)ii face blana sa arate alba

| Îți dăăă ariiiipi! a răspuns:

Era o problema de fizica care mi se pare ca spunea "neagra" sau "maro" am uitatthinking

| yonutz1996 a răspuns:

Transparent

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alba

| CristinaCristi a răspuns:

Alba

| raluca750 a răspuns:

Adelina a răspuns:
raspuns alesbig grine fapt, firul de par al ursului polar e transparent si albul e dat de reflexia zapezii!
si i'ai dat funda, dar gandeste'te blana de urs polar cand o bagi in casa(ca un trofeu) ce culoare are:"alba". acolo de la ce se mai reflecta? deci culoarea blanii este alba nu transparenta. Unchiul meu se ocupa cu asa ceva!

| Toxic a răspuns:

@Adelina este alb 100% nu este transparent laughing unde ai citit tu asta?

| Toxic a răspuns:

@Alexutza inainte sa dai fundita sau ce ai dat tu daca nu esti sigura de raspuns documeteaza-te mai bine intr-o carete ceva eventul pe un site cum ar fi wikipedia ( http://ro.wikipedia.org/wiki/Urs_polar ) s nu cred ca cei de pe un asemenea site ar scrie ceva asa numai de dragul de a scrie;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, firul de par al ursului polar e transparent si albul e dat de reflexia zapezii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neagra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neagra Klar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este alba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Transparenta

| tamango007 a răspuns:

Neagra neagra

| gogu70 a răspuns:

Este transparenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alb

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rosu

| deewskk a răspuns:

Pielea e neagra iar blana e transparenta, reflexia zapezii ii face blana alba.

| Bisea_Nicoleta_1996 a răspuns:

Blana ursului polar este transparenta si se vede alba deoarece este reflexia zapezii