| DianaPp a întrebat:

Ce curs de drept civil se cere la Facultatea de drept din Bucuresti? Ma intereseaza si autorii.

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

In principiu nu au aparut carti pe Noul Cod. Exista o carte "Institutii de drept civil" (pe Codul nou), ceva mai groasa, care cuprinde cam tot civilul, numai ca e un fel de rezumat a celorlalte cursuri, asa ca nu e f completa. In anul 1, la Universitatea Bucuresti se studieza dupa Beleiu sau Boroi, insa eu recomand Boroi pentru ca explica mai bine. In anul 2, la drepturile reale, exista o carte de Valeriu, dar e foarte greoaie si nu intelegi mai nimic. Personal am invatat drepturile reale dupa Barsan, unde erau f bine explicate si dupa cum era formulat cursul nu a fost greu de invatat. Apoi, la teoria obligatiilor, la fel, tot dupa Barsan. V. Stoica nu are publicat niciun curs la teoria obligatiilor.
In anul 3 faci contractele si succesiunile, iar pentru ambele F. Deak este sfant.happy
Am observat ca anul asta, profesorii au transmis studentilor, niste cursuri pe noul Cod, facute 80-90% dupa Deak, cu mici modificari aduse de Cod. Dar in principiu e cam acelasi lucru. Oricum, pana ajungi tu in anul 3 o sa apara si carti pe Codul nou.

6 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Cum adica ce curs? Depinde la ce ramura te referi: Persoanele, Drepturile reale, Teoria Obligatiilor, Contractele sau Succesiunile.

| raluk27 a răspuns:

Astea sunt ramurile pe care le faci in primii trei ani, si pentru fiecare exista carti diferite si implicit, autori diferiti.

| DianaPp explică:

Stiu. in principiu anul intai, dar sunt interesata si de ceilalti ani si care sunt autorii recomandati? Ma intereseaza in principal autorii dupa care se invata pentru admiterea la I.N.M. Sunt in primul an de facultate dar vreau sa ma pregatesc din timp. Am citit de Beleiu si Deak, insa sti ca anumite aspecte difera acum odata cu intrarea in vigoare a noului Cod Civil si as vrea sa stiu ce cursuri au aparut dupa nou cod, si care sunt autorii pe care ar trebui sa ma axez. Sper ca m-am facut inteleasa (realizez ca intrebarea a fost vaga si de aceea am considerat necesar sa fac cateva precizari) sper sa ma poti ajuta. Tu sau alte persoane in cunostiinta de cauza. Multumesc anticipat.

| DianaPp explică:

Buun. Multumesc mult pentru precizari. Si cursurile de unde as putea sa mi le procur? Se gasesc in librariile din Bucuresti sau la Universitate? Sau pot sa mi le comand direct pe internet?

| raluk27 a răspuns (pentru DianaPp):

Se gasesc la libraria Facultatii de Drept (la subsol). E o tanti cu parul alb, f draguta, care lucreaza de multi ani acolo si stie exact ce carti iti trebuie. Numai ca sunt putin cam scumpe. Adica, cu 100 lei, abia daca iti iei 2 carti. La fel si pe net, sunt mai scumpe.In librarii, sunt tot scumpe. Acum, daca vrei sa faci economie de timp, le poti lua de la facultate sau din librariile din oras.
Eu cumparam de la un depozit de carte, langa Gara de Nord, de unde le luam ceva mai ieftin (diferenta de aprox 20 lei). Dezavantajul e ca trebuie sa mergi pana acolo si daca vei cumpara mai multe, e cam incomod sa le cari prin tot orasul.

| DianaPp explică (pentru raluk27):

Ma asteptam ca pretul cartilor sa fie ridicat insa e bine sa stii toate posibilitatile de a le procura, in special cand nu locuiesti in orasul respectiv. Acum nu mai ramane decat sa ma duc pana acolo personal sau sa trimit pe cineva sa le cumpere pentru mine, desi cred ca cel mai indicat este sa ma duc chiar eu, in special daca am de gand sa incerc in toate locurile indicate si asa voi sti sigur ce imi trebuie. Multumesc mult pentru toate informatiile date. O zi cat mai placuta.