| LaviniuA a întrebat:

Ce este educatia sexuala? In ce consta? S-a bagat in scoli la noi?
Cand, cum se face etc?

26 răspunsuri:
| aizen0567 a răspuns:

"Educația sexuală este procesul de învățare despre aspectele fizice, emoționale, sociale și culturale ale sexualității. Include informații despre anatomie, dezvoltare sexuală, relații, consimțământ, prevenirea sarcinilor nedorite, contracepție, prevenirea bolilor cu transmitere sexuală, identitate sexuală și sănătate reproductivă. " exista și la noi dar e opțională unde părinții își dau consimțământul pentru asta

| dullcat a răspuns:

Ceva ce ar trebui sa fie obligatoriu, avand in vedere ce intrebari exista pe aici la categoria dragoste si sex.Ora aia de la biologie din generala nu este nici pe departe suficienta, stiind cata informatie stufoasa exista la acest capitol.Nici macar un optional nu o acopera in intregime.Eu am aflat tot ce stiu informandu-ma singura, de-a lungul anilor. Discutiile acelea de la dirigentie si ulterior de la biologie, cand am invatat despre bolile cu transmitere sexuala pentru un concurs, s-au dovedit cat se poate de insuficiente.

| mODIN a răspuns:

Un "buzzword" pe care usriștii îl folosesc cu orice ocazie. Nu înseamnă nimic, efectiv.

| gabicoo a răspuns:

Nu s-a băgat! Încă!

| iHATEIDIOTS a răspuns:

Despre cum sa treci clasa te ai gândit? Cum să scapi de corigenta te ai gandit? Despre buci si rahat aflii ce te intereseaza atat?

| iHATEIDIOTS a răspuns:

Uita te cum se imperecheaza o scroafa cu un porc asa aflii ce e.

| LisaJulie a răspuns:

Li se spune copiilor despre corpul lor și cum se fac copiii!

| Madaxo97 a răspuns:

Educația sexuala nu înseamnă că le pune copiilor filme xxx și îi învață poziții sexuale și nici nu îi obliga să fie gay sau trans. Educația sexuală presupune cunoașterea propriului corp, îi învață despre aparatul reproducător, contracepție, sarcină, bolile cu transmitere sexuală și cum sa ne protejam de ele, cu alte cuvinte, cum să faci sex în siguranță. Din păcate nu este și la noi în școli încă, deși ar fi de mare folos.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Nu avem inca, dar ar trebui. Practic inveti ce e consimtamantul, cum functioneaza corpul tau, de ce ai menstruatie, cum sa te ingrijesti si sa te protejezi de boli si de sarcina.

| LaviniuA explică (pentru Madaxo97):

Oh thanks chiar ma temeam ca ii invata prostii laughing
da da ar fi de mare folos.

| Mindfulness a răspuns:

In a nu face prunci dintr-o inepție, și de a te proteja de boli cu transmitere sexuala și nu doar!

| eliancodrut a răspuns (pentru iHATEIDIOTS):

Gandire de ev mediu. De altfel parte din ID te defineste.

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru eliancodrut):

Ok cand te opresti să te uiti pe pornhub?

| eliancodrut a răspuns:

Educatia sexuala este parte a educatiei unei persoane. Iar educatia este una din cele 7 ramuri ale culturii unei persoane.
Dupa cum vezi, si aici sunt unele persoane care sunt lipsite de cultura.
Nu o sa repet ce au zis ceilalti useri, o sa spun ca nu s-a bagat in scoli deoarece ipocrizia politica a dat mana cu ipocrizia religioasa si au respins aceasta propunere.
Romania este inca in evul mediu cu educatia sexuala. De aceea avem mame la 12 ani, unora le este rusine sa mearga la medic atunci cand au boli la partile intime, avem una din cele mai mari rate de homofobie din lume. Am dat doar cateva exemple doar.
Multa lume refuza sa inteega ca sexualitatea joaca un rol foarte important in viata unui om, influientand-o - dupa cum zic specialistii - in proportie de 60%.

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru eliancodrut):

Cu ce te a deranjat raspunsurile mele? Te supăra ca nu toata lumea vrea sa vorbeasca despre pornografie peste tot ca tine si altii? Imi e rușine sa comentez la o persoana ca tine dar sa te vad.Presupun ca stii ce inseamna ce am scris in engleza asa ca mai gandeste te mai bine in situatia asta care e idiotul cu adevarat pleaca ca începi sa mirosi

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru eliancodrut):

Esti doar un porc care ar sta cu chilotii la glezna in fata tuturor din cauza disperarii tale cand intrii in calduri.

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru iHATEIDIOTS):

Daca ai fi avut creier nu faceai greseala sa comentezi la mine.

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru eliancodrut):

Gândire an 2024 : urlete de maimuta porc mistreț gorile pe gura si in creier înjurat pornografie pacanele imprumut in banci orice modalitate de a face bani fara bac facultate sau munca

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru eliancodrut):

Sigur ai fi fost primul in clasa prezent cand te ar fi strigat profa la prezenta la materi ta favorita despre p*rn chiar si daca ar fi fost clasa goala

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru eliancodrut):

Oameni ca voi nu stiu sa faca nimic de cat sa distruga lumea asta si sa isi duca până si vietilor de nimic in rapa

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru Madaxo97):

Mai bine ii invata cum sa supravietuiasca intr o lume de **** sa devina oameni si sa uite de pacate spurcate

| iHATEIDIOTS a răspuns (pentru Madaxo97):

Sa vorbeasca copii cu ma să si ta su cum au iesit poate asa invata tabla inmultirii.Mi e rusine de generatia 0 din 2024 o sa ajungeți la 70 de ani cu o pensie de 5 mil sau nici nu o sa ajungeți anii ăștia majoritatea.

| Madaxo97 a răspuns (pentru iHATEIDIOTS):

Da, mai bine i-ar învața si niște tehnici de supraviețuire, dacă ar fi după mine, ar face si asta la școală, dar de ce să nu învețe și cum să se protejeze în loc sa toarne copii fetițe de 12-14 ani? Că ei sex oricum fac, dupa cum observi, fără educație sexuala în școli lucrurile nu stau bine deloc, suntem pe locul 1 in Europa la mame minore, ție ce îți spune treaba asta? Educația sexuală este soluția, că ei sex oricum vor face, indiferent ce le spunem noi, ca e păcat, ca nu e bine, ei tot fac, măcar să faca protejat dacă tot fac. Și de ce consideri sexul un păcat spurcat? Nu este păcat, este o nevoie fiziologica, la fel ca mersul la toaletă, orice ființă omenească ajunsă la pubertate în jurul vârstei de 13-16 ani până la bătrânețe are această nevoie fiziologica de a face sex, este ceva perfect normal, natural, e chemarea naturii, ideea nu e să promovăm abstinența, că oricum nimeni nu se abține, la un moment dat cedează, ideea e să promovăm protecția și sexul făcut în siguranță. Ce e rău în asta? Chiar te deranjează atât de tare ca oamenii fac sex în siguranță? Și este mult mai confortabil să vorbească despre asta la școală decât cu părinții, majoritatea părinților și copiilor se simt jenați să vorbească despre asta în cadrul familiei. Calmează-te că nu se pun filme xxx p0rn la școală, doar îi educă pe partea de protecție și îi învață un pic de anatomie, atât.

| eliancodrut a răspuns (pentru iHATEIDIOTS):

Un raspuns de dobitoc, ca si scroafa si porcul.

| eliancodrut a răspuns (pentru iHATEIDIOTS):

Tu chiar esti idiot. Parca vii din evul mediu.

| Hyperion7 a răspuns:

Educația sexuală cuprinde chestii precum,cum funcționează o erecție,cum se produce excitația,unde este vaginul,cum se pune un prezentativ,tot ce tine de ITS/BTS etc
Nu s-a băgat, oricum, la cat de pudici suntem noi ca nație, preferam sa fim sfinți la o prima vedere, da unii se dezvirginează de la niste vârste...hai sa zicem halucinante.
Nu judec alegerile nimănui, dar nu e ok pentru un copil, din punct de vedere hormonal.