| Demeister a întrebat:

Ce este teza de doctorat?

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| Kiwifruct a răspuns:

O teza de doctorat din cate stiu eu este:o foaie cu intrebari la care cei care vor sa fiu doctori o fac si dupa inca mult lucru sunt doctoriAsta stiu eu

| Kiwifruct a răspuns:

O teza de doctorat din cate stiu eu este:o foaie cu intrebari la care cei care vor sa fiu doctori o fac si dupa inca mult lucru sunt doctoriAsta stiu eu. Poate este corec poate nu.

| corolav a răspuns (pentru Kiwifruct):

Nu este corect.

| corolav a răspuns:

Teza de doctorat este o anume lucrare care, în mod normal, se conduce pe principiul de a da lumii științifice( în oricare domeniu s-ar vrea) o noutate cu totul deosebită în materie, după care omenirea ( și domeniul respectiv) s-ar îmbogăți cu ceva în plus ( în mod deosebit) față de cît se știe.
Dar, cel puțin în România ultimilor 70 de ani, respectiva lucrare a ajuns un mare moft al multor snobi din elita oamenilor de știință români, încît nu poți fi angajat nici ca portar la Universitate dacă nu ai și titlul de doctor.
E un fel de tinichea pe care mulți dintre români vor să și-o atîrne de coadă crezînd că prin aceasta sunt mai deștepți.
E un prilej pentru mulți profesori universitari de a conduce aceste așa zise doctorate, de pe urma cărora își au și ei „binemeritatul" cîștig.
În rest, practic nu valorează nimic.
Prostul nu e prost destul dacă nu e și fudul.
Dacă te duci cu ea în afara țării nu poți să o folosești nici măcar ca hîrtie higienică.
Dixit!