| Chio9 a întrebat:

Ce este viata din punctul tau de vedere?

Răspuns Câştigător
| wyla a răspuns:

Ce este viata?
Am multe intrebari de pus,raspunsuri de primit.Ce este viata, si ce suntem noi de fapt? Viata este o piesa ieftina de teatru,iar noi niste marionete in mainile destinului,doar ca noi avem suflet, avem sentimente, si tot ce se intampla in jurul nostru ne afecteaza intr-un fel sau altul radem, plangem, zambim, ne intristam…Ne place sa visam, pentru ca in vis putem fi orice vrem, alti oameni, putem zbura, putem vedea lucrui, care nu le vedem in realitate. Pe urma deschidem ochii si totul se naruie, visele se sparg de geamul realitatii atat de crude, iar dorintele se spulbera, si se risipesc in vant.Asta e realitatea pe care o traim zi de zi. Crezi ca ar fi frumos sa fim totusi niste marionete fara suflet?…sa nu simtim nimic, de fapt sa traim degeaba. De multe ori, sau chiar mai tot timpul, daca ceva merge prost, dam vina pe "Domnul Destin" El este totdeauna de vina, el ne face viata asta atat de grea, el ne face sa plangem, sa radem…? Nu!, noi suntem de vina pentru tot ce ni se intampla, noi ne facem viata, noi facem mizerie noi curatam.Totusi, daca nu ar exista "Domnul Destin" oare pe cine am da vina? sigur pe oricine altineva, dar nu pe noi.Da, avem un destin, dar cred ca ti-l poti face tu, prin deciziile pe care le ei, nu pe cele luate de altii.Viata nu e atat de dura pe cat pare, ca orice lucru are parti bune si rele. Bucura-te, ca ai invatat sa simti si durerea si fericirea, si iubirea si tot ce tine de viata. Bucura-te, ca sti sa supravietuiesti, sti sa plangi, sti sa razi. Nu te mai plange atat, si incearca sa vezi partea plina a paharului, pentru ca sigur ea exista. De unde stim noi daca partea buna nu e partea readefapt? Daca viata ar fi roz de unde am mai invata noi? Din greseli invatam. Dece sa mai traim, daca suntem fericiti tot timpul si nu cunoastem suferinta, prostia……. Toate au un rol in viata asta, si tu ai un rol important……. asta cred eu!

13 răspunsuri:
| 1000bodies a răspuns:

O gaura neagra.

Răspuns utilizator avertizat
| NemNUZ a răspuns:

O lupta incontinuu pentru supravietuire

| W3R4 a răspuns:

Viata e ca un film, unde tu esti in rolul principal!winking

| felixbbimage a răspuns:

O suma de experiente derulate intr-o perioada limitata de timp.Suna ca o formula matematica, nu?happy. Si, totusi, ce minunata suma de experiente! Chinuitoare, ingrozitoare cateodata, frumoase, sublime uneori, experiente care te zdrobesc sau experiente care te inalta din farame, experiente care trebuie impartasite si experiente care le pitesti intr-un colt al constiintei... Dragoste, ura, placere, durere, frumusete, hidosenie, nastere, moarte, yin si yang, inger si demon, adica...A FI!

| BellaKiოNana a răspuns:

Ceva ce a creat D-zeu, si a impartit-o la toti.

| Lamaitzza a răspuns:

O lupta happy

| Dєєa a răspuns:

Viata este un dar pe care l-am primit la nastere si pe care trebuie sa il pretuim si mai mult gandindu-ne ca unor copii nici macar nu li se dau sansa de a se naste…ce sa mai zic de sansa de a-si trai viata?
consider ca viata este o continua schimbare, o continua cercetare…chiar daca avem si momente grele, de tristete ar trebui sa ne gandim ca daca nu am avea si suferinte nu am sti sa ne bucuram cu adevarat de momentele de bucurie…
funda?

| pwp a răspuns:

O gramada de lacrimi si suferinta.

| Chio9 explică (pentru wyla):

Esti singura la care am sa-i raspund pentru ca vad ca te-a interesat subiectul asta.

Destinul nu exista. Daca ar exista atunci Dumnezeu ar sti deja ce pacate facem si ce o sa ni se intample.

Parerea mea e ca Dumnezeu ne urmareste tot timpul si cand avem ocazia de a alege, ne ofera mai mult sanse, dupa ce am ales una de la acea sansa se deschid altele si tot asa pana la sfarsitul vietii.
In momentul in care noi alegem d ebuna voie o cale iar aceasta nu este chiar cea pe care s-a dorit-o Dumnezeu sa o alegem noi, El ne da putina suferinta( in fuinctie de greseala pe care am facut-o.
Tot timpul una din sanse este cea dreapta, adica, calea Domnului. Nici un om nu poate sa aleaga totdeauna ceea ce e drept. Omul greseste si prin gand, o mica gelozie, omica ura, o mica invidie, orice se considera greseala.

Cand un om a ales o cale foarte proasta Dumnezeu nu-l lasa singur merge cu el si ii deschide mai multe usi bune si incearca sa-l ajute sa mearga pe drumul cel bun, dar multi aleg tot un drum rau.

Daca un om a ales o cale buna, adica face fapt bune este cinstit, ajuta oameni inainte sa se ajute pe el, incearca sa nu greseasca nici prin gand(ceva imposibil zic eu), atunci Dumnezeu nu va merge cu el, da bine am scris NU va merge cu el. Il va lasa sa mearga singur si ii va pregati mult obstacole si suferinte pentru a vedea daca este pregatit pentru a fi o piesa puternica de a Sa.

Daca in viata intalnesti multe suferinta si chinuri, iar tu te intrebi de ce eu Doamne cu ce ti-am gresit eu, eu care... iar restul care beau fumeaza injura... ei au de toate in schimb eu nu am nimic.

Da asa e cei care fac rele si nu-i intere decat fericirea lor aceia au multe, dar multe din fiecare (bune si rele)
in schimb cei care sunt buni intalnesc multe obstacole suferinta au MULTE lipsuri, dar in schimb nu le lipseste NIMIC din ceea ce au nevoie. Daca au nevoie neaprata de ceva si nu am nici o speranta ca poat obtine acel ceva, din intamplare se iveste si obtin acel ceva.

Ziceai ceva daca bine tin minte despre copii care nu au avut sansa sa se nasca, da este foarte trist pentru noi ca oameni sa auzim asa ceva, dar gandeste-te ca parinte oare cum o fi?!

Dumnezeu stie ca a nedreptati-o pe acea fiinta(copilul) stie ca acela a fost alesul sau si nu a mai vrut sa il lase pe pamant printre asa oameni rai si nu a mai vrut sa-l lase sa sufere si asa ca l-a luat de mic si il v-a rasplati ca pe unul ales care s-a trait viata si a indurat suferintele. In schimb prin aceasta fie a facut ca acei parinti sa sufere ca sa se apropie de Dumnezeu, fie au facut mult pacate si a facut asta pentru acele pacate.

Pacate poti face si gandindu-te.

Suferinta te apropie de credinta!

Toate intamplarile din viata noastra au un scop.

Fi sigura ca aceia care chiar daca sunt buni si credinciosi si din contra in loc sa le mearga bine ei sufera, pe aceeia ii v-a rasplati candva... Acel candva nu se stie cand va fi, fie aici pe pamant fie in cer, dar sigru va fi. Si de aceea daca consideri ca esti credincios si cu toate astea suferi, cerei Domnului sa-ti mai dea suferinta ( Din greseli inveti ), pentru a putea fi pregatit in viata de mai apoi.

De la un momentdat dupa ce ai indurat mult, nu mai simti suferinta e ca si cum n-ar fi si rezolvi problema fara mai bateri de cap.

As scrie mai mult dar poate nu citeste nimeni, sper ca macar un om sa citeasca si sa-i schimb felul de a gandi.
Daca ai citit pana aici iti multumesc si sper sa fi o persoana fericita candva.

As putea scrie despre asa ceva o viata intreaga, dar cand as mai suferi?!

IN CAZ CA AI CITIT DOAR SFARSITUL, DUTE TE ROG LA INCEPUT SI CITESTE TOT!

| wyla a răspuns (pentru Chio9):

Ai dreptate toti facem greseli iar din ele invatam si da am citit discursul tau a fost foarte interesant ma pus pe ganduri intr-adevar Dumnezeu intr-adevar ne da mai multe sanse fara ca noi sa le observam insa cateodata facem greseli care ele pot cauza moartea omului. iar cei de la inchisoare sa trecem si la ei ei au ucis vieti au distrus familii iar apoi ies din inchisoare si sunt liberi insa ceilalti sufera mult din cauza lor. apropo de copii care nici macar nu au apucat sa spuna cuvantul,, Mama,, ei pot spune,, Tata,, acolo sus. Sincera sa fiu multi oameni sunt saraci insa traiesc in armonie sprijin, stima insa unii oameni bogati au de toate si se rad de ceilalti in fel si chip nu le intind o mana de ajutor celor saraci. sunt multe subiecte despre care as mai putea vorbi.

| wyla a răspuns (pentru Dєєa):

Nu! Copiii nu pot sa-si traiasca viata cu mama lor sau cu tatal sau dar pot trai cu tatal lor din ceruri care lea dat viata si nu ia lasat sa traiasca cu oameni rai ci cu El! mersi ca mi-ai ascultat subiectul!

| Chio9 explică (pentru wyla):

Lasa-mi id daca vrei si mai putem povesti pe mess.