| Misspink2000 a întrebat:

Ce exprima forma neaccentuata a pronumelui personal in cazul dativ:Ziua scade, noaptea creste
Si frunzisul mi-l rareste.
Dau funda* Raspuns rapid

Răspuns Câştigător
| nomoretears1111 a răspuns:

Este forma de dativ etic, care arata implicarea afectiva, emotionala, a eului liric.

4 răspunsuri:
| qMisaki a răspuns:

Pronumele personal forma neaccentuata in cazul dativ ( -l ) exprima dativul posesiv, si mai exprima e-ul liric.
Sper ac te-am ajutat! Fundita? puppy dog eyes

| nomoretears1111 a răspuns (pentru Misspink2000):

Pronumele in dativ este "mi-", nu "-l". Acesta din urma sta in acuzativ, nu in dativ! Vezi raspunsul meu anterior!

| Misspink2000 explică:

Ai dreptate, pronumele este mi-, nu -l