| Andruu_Mădă_2000 a întrebat:

Ce materii sunt in clasa a 10-a pe profil de mate-info? Cate ore vor fi? Si ce se preda la ora de psihologie si ed antreprenoriala? Si imi poate spune cineva care sunt primele capitole ale materiilor matematica, romana si biologie?

Răspuns Câştigător
| Neo12 a răspuns:

Bună!
O să faci 4h mate, 4h română, 1h muzică/1h desen (faci o săptămâna una, o săptămână alta), 1h tic, 2h info (sau mai multe), 1-2 geografie, 1-2 istorie, 1h religie, 2h fizică, 2h franceză, 2-3h engleză, 1-2h chimie, 2-3h biologie, 1h științe socio-umane, 1-2h sport, 1h antreprenorială și posibil să ai și diverse opționale.
La psihologie se predă Comportamentul, Gândirea, Imaginația, Percepția..lucruri de genul, iar Antreprenoriala este o materie foarte, foarte utilă. Ea se ocupă cu studiul afacerilor. Mie-mi place mult. Iar în a 11 a o să fac economie..tot ceva asemănător.
Depinde ce cărți o să folosești și uită-te pe Edu. poate găsești ceva.
O seară plăcută!

4 răspunsuri:
| AliGab a răspuns (pentru Neo12):

4h mate si 2 h info la profil mate-info? Cred ca glumesti nu? Eu avem cel putin 5h mate si 6-8h info / saptamana. In concluzie foarte multa mate si info, fizica 2h, chimie/biologie 1/2h (depinde de profilul de baza al liceului), romana max 3h/sapt. engleza/franceza 1/2hsapt (depinde tot de profil, cred) etc. La restul nu ma bag ca nu stiu, este mult de cand am terminat eu liceul. Succes pe mai departe

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Vezi Programele ( în vigoare ) la linkul următor ( secţiunea "liceu" ) :
http://programe.ise.ro/Actuale/Programeinvigoare.aspx

Toate cele bune!

| Neo12 a răspuns (pentru AliGab):

Poate la tine era intensiv informatică.

| AliGab a răspuns (pentru Neo12):

Pai dumitale ce intelegi prin mate-info? Nu intensiv matematica si/sau informatica? surprise. Iar liceul la care am invatat era de profil economic