| Curiosul999 a întrebat:

Ce părere aveți despre sucurile Figo? Sunt mai sănătoase decât Fanta daca conțin 10% suc de portocale și Fanta conține 4%?

9 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Unde le găsești? La sucuri mă refer.

| Curiosul999 explică (pentru gabicoo):

La chioșcurile de dulciuri laughing) laughing) laughing)

| gemeni6226 a răspuns:

Nici un suc din comert nu e sanatos.Numai cea preparata acasa.

| gabicoo a răspuns (pentru Curiosul999):

2.49 lei sticlă de 300 ml. Bun o mai fi. Dacă Fanta dă doar cancer ăsta cred că este mai bun: dă mai întâi impotență și după aia cancer.

| darrio2007 a răspuns:

Ambele conțin conservanti ca sa poata rezista in sticle.
Fă-ți acasă, este oarecum mai sanatos.

| XNBD a răspuns:

Daca o luam asa niciun suc nu e sanatos, nici acela facut la mana cu fructe, pentru ca fructele in 2024 contin multe substante pentru cresterea lor, doar sa ai copaci fructiferi sau alte fructe in gradina alea sunt mai sanatoase

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Tu glumesti?
Cum poti pune in aceeasi propozitie Fanta si "sanatos"?
Bauturile carbogazoase nu sunt sanatoase!

Figo vad ca sunt necarbogazoase, dar tot in categoria sucuri sintetice sunt.
Uite ce Ingrediente are:
Apa, sucuri de fructe (10%) obtinute din sucuri concentrate din: mere (8, 3%), portocale (1, 7%) si mandarine (0.1%), zahar (D) si/sau sirop de glucoza-fructoza (G)*, corector de aciditate: acid citric, arome, stabilizatori: pectine si guma din seminte de carruba, conservanti: sorbat de potasiu si benzoat de sodiu, indulcitori: aspartam**, acesulfam K si ciclamati, coloranti: caroteni, vitamine: vitamina C, tiamina, niacina, vitamina B6 si vitamina B12.

Daca vrei neaparat suc din comert, mergi pe cele gen Teddy, cu (51%) suc de fructe. Gasesti multe variante romanesti la tetrapack sau sticla de sticla.
Doar ca nu se vand la chioscul de langa scoala.

Dar cea mai sanatoasa optiune e sucul proaspat din fructe.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru XNBD):

Fructele si legumele reusesc sa depaseasca prin beneficii, dezavantajele chimicalelor continute.
E mai bine sa consumi un fruct, chiar daca e stropit, decat sa nu-l cosnumi deloc.