| Delia65delia a întrebat:

Ce pot sa fac daca nu am primit loc la cămin la USV Suceava și nu am bani de chirie? Nu stau in Suceava și naveta nu pot sa fac.

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Greu de spus. Nu ai pe nimeni la care sa stai?

| Batmanel a răspuns:

Cauta gazda, sunt pe la 400-500lei pe luna. Dar asteapta-te sa dormi cu altcineva in camera sau chiar pat.

| gabicoo a răspuns:

Încearcă la căminele liceelor unde rămân locuri neocupate. Sau încearcă la căminul liceului de informatică - este in zona Universității iar directorul este corupt, cu o spaguță se rezolvă. La liceul de informatică au condiții bune.

| Delia65delia explică (pentru gabicoo):

Mi au zis sa sun mâine la pedagog, am sunat la toate liceele din Suceava.La Alexandru Ioan Cuza aveau locuri însă azi mi-au zis că sunt deja ocupate de moldoveni...

| Delia65delia explică (pentru Batmanel):

Da,chiar nu vreau să mă trezesc cu așa ceva..nu multumesc

| Delia65delia explică (pentru gabicoo):

Ai idee cate persoane sunt in camera? au baie proprie, bucătărie?

| Batmanel a răspuns (pentru Delia65delia):

Chiar si garsoniere de 10-13mp costa de la 150euro pe luna + ce mai platesti la asociatie si facturi. Mnah, spor si succes!

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu m-as intreba daca e mai ieftin sa renunt la un an de facultate decat sa stau in chirie? Mai jos ai dat de inteles destul de clar ca nu este o optiune, insa esti deja majora si trebuie sa infrunti si astfel de situatii, nu se poate in viata sa fie numai confort si puf roz. Nu ti se impune in nicio chirie sa imparti patul cu altii, stai linistita si ramai pozitiva, poate poate gasesti ceva.

| Delia65delia explică (pentru dullcat):

Preturile sunt piperate chiar daca nu împărți patul cu alții, nu e că rămân eu pozitivă sau nu.Dar mulțumesc pentru susținere!

| dullcat a răspuns (pentru Delia65delia):

Te cred, dar totusi Suceava nu e Cluj, hai sa fim putin realisti. Ziceam sa mentii o atitudine pozitiva fiindca nu poti sti de unde iti sare iepurele si scapi din acest impas.

Cu placere, succes!

| mindchild a răspuns:

In gazda, in chirie cu altcineva, cumpără loc în cămin
Părinții trebuie sa te întrețină până la 26 de ani daca mergi la facultate/master/doctorat.
Trebuie sa incepi sa dai din coate, dar se poate rezolva
Eu am dormit vreo 2 luni prin camere pe la prieteni până am găsit ceva

| Violleta2022 a răspuns:

Iti iei de munca si te suporti singura, inchiriindu-ti casa, sau renunti la facultate.
Din pacate, la scoala nu ti-ai dat silinta sa inveti prea bine, fiindca acum erai intrata la facultate "la buget" si aveai camin gratis, asa ca, acum te intinzi cat iti este plapuma, luandu-ti job de seara si weekend, ca sa-ti pemiti sa te intretii singura stand cu chirie, ori pur si simplu renunti la facultate.

| Luca22343 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce camin gratis visezi ma? XD
1. Sunt multi cu medii mari la bac care au intrat la taxa
2. Indiferent ca esti la taxa sau la buget, tu tot plătești chiria de la camin
3. Comentariile tale sunt cele mai inutile

| Violleta2022 a răspuns (pentru Luca22343):

Nu ai tu habar, mai informeaza-te!

PS Ti-a fost rusine sa postezi dupa contul obisnuit, asa ca ti-ai facut cont nou ca sa nu te stie nimeni cand te faci de rusine?

| Batmanel a răspuns (pentru Violleta2022):

Se plateste cazarea separat dintodeauna. Totusi nu e scumpa, acum e undeva pe la 300lei parca, nu are treaba cu notele.
Dar orisicum caminele sunt pline de ucrainiei si moldoveni, cel mai bine e sa isi caute altundeva.

| Batmanel a răspuns (pentru dullcat):

Ce vorbesti? Uite-te pe olx, cer 400 lei si te baga doi intr-un pat, altul 500 si imparte o camera de 2x4m in doua canapele de nici nu mai treci printre.
Stiu pentru ca anul asta m-am interesat personal, si vizitat cateva locatii pentru o cunostinta. laughing

| gabicoo a răspuns (pentru Delia65delia):

Camera standard are două paturi, chiuvetă și un fel de baie cu wc și o mini cabină de duș. Nu are bucătărie. Masa o poți servi la cantina usv - servesc doar pe cei care au legătură cu universitatea. Mai mancam și eu pe acolo dar nu aveam loc de polițiștii care veneau și ei la meniul studențesc mai ieftin. La un moment dat a venit și fostul rector Vlad Popa și nu avea loc de polițiști, s-a enervat și a hotărât că la cantină mănâncă doar studenții și profesorii usv.

| Delia65delia explică (pentru gabicoo):

Mulțumesc pentru răspuns!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Batmanel):

Nu-i adevarat! Eu si sotul nu am platit cazarea la caminul studentesc pe toata perioada facultatii, ce-i drept este demult, dar uite ca au existat intotdeauna locuri bugetate si gratis in camin pentru studenti.

Si acum sunt camine cu camere gratis doar pentru cei de la buget, iar pentru cei care sunt "la buget" dar nu au loc in camin, primesc ajutor de aproape 2000 lei/luna. Uite aici:

"Subvenții cazare 2024-2025
Publicat in septembrie 23, 2024 10:38 am

SUBVENŢIILE DE CAZARE
(conform OUG. 73/2004 aprobată prin Legea nr. 527/2004 și Ordinului Ministrului Educației și Cercetării 3845/2005)

Valoarea subvenției individuale de sprijin pentru cazare este de aproximativ 1.949 lei/anul universitar 2024-2025 și se plătește lunar, asemănător bursei.

Studenții trebuie să îndeplinească următoarele condiții:
să fie studenți bugetați;
să fi promovat anul de studiu precedent depunerii cererii;
să aibă vârsta de până la 29 de ani;
să opteze pentru subvenție și să nu fi primit sau să nu fi solicitat un loc de cazare în căminul studențesc;
să provină din familii cu venituri brute lunare pe membru de familie care nu depășesc salariul minim brut pe economie;
să depună copie după contractul de închiriere a unui spațiu de locuit altul decât cel din căminele studențești."

https://socasis.ubbcluj.ro/subventii-cazare-2024-2025/
https://umfst.ro/student/programe-sociale/subventii-de-cazare/

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca sunt o gramada de subventii si burse ori ajutoare de stat, care se dau celor care studiaza iar parintii nu au posibilitati de intretinere, sau provin din familii cu 1 singur parinte, ori cu venituri foarte mici samd.