| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac la matematica, ca nu stiu nimic? Dau bacalaureatul la M2 si nu stiu nimic, bani de meditatii nu am si nici un coleg care sa ma ajute. Ce sa fac? Formulele daca le invat, le uit repede.

Răspuns Câştigător
| virusake a răspuns:

Salut!

Pentru mate la m2, lucrurile nu sunt foarte complicate. Iti sugerez sa cumperi o carte de variante care are si rezolvarea completa a exercitiilor (nu doar rezultatele) si sa vezi cum se fac fiecare.
Nu am cum sa iau fiecare capitol la rand, dar iti dau cateva sfaturi:
1) la prima parte ai grija la conditii ca se puncteaza cu aproape jumate din exercitiu
2) in tot bac-ul sa nu treci peste nici un pas intermediar (iti poate lua din puncte pentru asta)
3) fa orice demonstratie iti sta la indemana, nu exista nimic batut in cuie, daca ai f(0)+f(1)+f(3)+...+f(10) si nu iti mai aduci aminte formula de la Sn, ia-le pe rand, calculeza-le si aduna-le, tot punctajul ala il iei sau spre exemplu la un determinant unde ai de ales intre regula lui Sarrus si regula triungiului, fa pe care o stapanesti mai bine, scopul este ca rezultatul sa fie corect si rezolvarea sa fie explicita.
Calculul la M2 se poate face astfel: sa spunem ca din 30 de puncte de la subiectul 1 obtii doar 20, iar de la restul faci faci doar punctele de a si mai obtii 20 de puncte de la urmatoarele subiecte si sa spunem ca mai nimeresti doua b-uri si daca te mai atingi de restul subiectelor macar cu o formula sau o inlocuire o sa ai +6 din start. big grin
Spor la invatat!

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și până acum de ce nu ai învățat?
Formulele le aplici în multe exerciții pentru a le fixa bine în memorie.
Succes!
Pa, pa.

| mgvr a răspuns:

Mda, sunt si eu cam in aceeasi situatielaughing.am un profesor foaret naspa la mate care fffffff rar duce exercitiul pana la capat, de obicei il face pana la un punct si zice: "restul continuati acasa".cel mai bine e sa iei cartea/culegeri si sa faci exercitii ca sa aprofundezi formulele, este o culegere foarte interesanta, e doar 19 lei de la editura niculescu de matematica cu exercitii pentru aprofundarea definitiilor/formulelor, exerctii de nota 5-6, exercitii de nota 7-8 si tot asa...si daca nu intelegi care e faza cu un exercitiu, trebuie sa te duci la un cpleg mai bun la materia asta sa iti explice...a, am uitat sa mentionez ca acea culegere are si sugestii de rezolvare[ce-i drept, nu iti da problema complet rezolvata cap coada, dar e bun si atat]

| ILoveCola a răspuns:

Trebuie sa rezolvi cat mai multe exercitii ca sa iti intre formulele 'in reflex' si dupa ce le stapanesti pe cele usoare poti incerca si mai grele.Iti poti cumpara o culegere.
Ar fi perfect daca profesorul tau ar putea sa verifice ce lucrezi, sa vezi daca ai gresit ceva, dar depinde de cat de dispus e profesorul sa te ajute 'moca'.

| CRC98 a răspuns:

In primul rand trebuie sa le inveti, fara formule n-ai cum sa le inlocuiesti sau sa le faci mai bine le-ai invata lasa Facebook sau ce mai ai trebuie sa inveti e bine pentru tine sa iei o nota mare si sa fii atenta la ore!
SUCCES, depinde de ce exercitii iti da happy

| andreea49 a răspuns:

Muta-te la alta clasa. Nu inteleg de ce te-ai dus la un profil la care se face matematica, daca nu te pricepi.

| valentingb a răspuns:

Exerseaza, exerseaza, exerseaza. O iei de la inceput, sunt o gramada de modele pe internet, si incepi sa le rezolvi singur. Unde nu stii, intrebi profesorul la clasa, va gasi el doua minute sa te ajute. Nu trebuie sa stii sa rezolvi logaritmi exceptionali, dar poti sa inveti singur sa rezolvi prima parte (3 puncte) si cate un punct de la celelalte doua parti (macar o ecuatie de gradul doi, o matrice, un determinant, ca sunt chiar usoare). Uite cum am facut eu: cu doua luni inainte de BAC m-am pus si eu cu burta pe carte.O ora pe zi happy si am luat nota 5 la BAC, pe mintea mea. Cu un 7, 5 la romana si 6, 5 la biologie, m-am scoslaughing Matematica e grea dar nu toata. Succes!

| OmulĂla a răspuns:

Http://mateinfo.ro/
Ăst site a fost mâna mea dreaptă mult timp. Mare lucru și cu matematica asta! La matematică nu se învață, cu formulele în față rezolvi subiecte propuse la bac zilnic 1 oră și îl treci cu peste 9.

| Epigonul a răspuns (pentru andreea49):

Omul este clasa a 12-a, unde vrei sa se mai mute?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Epigonul):

Da am vrut sa ma transfer dar nu mi-a acordat nu stiu din ce cauza, am colegii care au venit cu parinti si tot degeaba, da vorba aia de ce fugi de aia nu scapi,

| Epigonul a răspuns (pentru anonim_4396):

La fel am zis si eu ca ma mut din clasa a 11-a si am ramas cu zisul, iar acum imi pun problema ca nu voi lua bacul.Asta e, daca nu am facut alegerea corecta, acum suferim.Eu m-am referit ca oricum nu mai ai cum sa te muti mai ales din al 2-lea semestru acum...e prea tarziu, doar sa-ti ingheti anul si sa faci clasa a 12-a in alt liceu, poate doar asa...dar nu se merita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Epigonul):

Da stiu da nu vreau sa inghet anu...stiu ce ai vrut sa zici da asta trebuie sa pun burta pe carte si la propriu si la figurat poate da DUMNEZEU sa luam toti

| corolav a răspuns:

Amice, eu îţi dau un sfat!
Pînă la bac mai ai doar vreo trei luni de zile.Nu reuşeşti tu să faci mare lucru şi vei cam pierde timpul şi nu cred că vei învăţa suficient. Vei fi şi stresat şi presat de timp.Mai ales că mai ai şi din materia semestrului doi.
Aşacă, dă-te bolnav tare, nu te mai duci la şcoală, rămîi repetent un an. Nu e chiar mare nenorocire.
Discuţi la modul serios şi cu părinţii tăi, pentru a le spune sincer situaţia ta, şi încearcă să-i convingi.
De a doua zi de cînd nu te mai duci la şcoală caută culegeri de probleme şi exerciţii şi munceşte cel puţin 4 - 5 ore pe zi pînă în toamnă.
Probabil că la toamnă vei avea alt nivel. Reiei apoi tot ce se învaţă în clasa a XII -a, în anul şcolar 2013 - 2014 şi, cel puţin la mate ai BAC-ul asigurat.
Acolo unde nu ştii caută un coleg sau un profesor ca să te ajute.
Cam asta e!

| andreea49 a răspuns (pentru Epigonul):

Nu aveam de unde sa stiu ca este in clasa a 12-a.

| Epigonul a răspuns (pentru andreea49):

A spus ca da bacalaureatul la m2 si cauta o solutie disperat pentru a reusi sa-l ia...de aici reiese ca este in clasa a 12-a.Peace :*

| andreea49 a răspuns (pentru Epigonul):

Nu trebuie neaparat sa fii in clasa a 12-a ca sa cauti o solutie pentru a reusi sa iei bacalaureatul. Dar, crede-ma nu am chef sa ma cert cu tine, din cauza unor motive banale.