| Idontcare69 a întrebat:

Cine imi descrie toate profilurile de la real si uman [ gen : din ce dau BAC-ul, ce materii fac, cat de dificil e la acel profl etc. ] primeste FUNDA! Va rog sa ma ajutati, am mare nevoie.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile din care se dă BAC-ul în Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Vezi materiile la care se dau tezele la linkul :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

| Zaygon a răspuns:

E usor pentru cine ii place. Sunt in clasa a 12-a la mate info si chiar au fost ok 4 ani de liceu. Cui ii place matematica, informatica si intr-o oarecare masura fizica poate veni la mate info si mai departe in domeniul it(sunt destui cei care merg la mate info si vor sa faca medicina ceea ce mi se pare o prostie pentru ca din cauza lor cei care vor sa mearga in it nu pot face mai multa materie). Cine vrea sa urmeze medicina-biologie poats merge la bio chimie. Iar cei care se simt umanisti(nu cei care merg la uman doar sa scape de mate - aceea sunt pierde vara) si vor sa mearga mai departe pe limbi sa mearga la uman. Tot ce am enumerat mai sus e in cazul unui Liceu Teoretic/Colegiu National.