| theDrifter a întrebat:

Cine imi explica adunarea si scaderea numerelor rationale pozitive si mai ales cele negative?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Cartea de mate tongue

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Fii mai specific. Ce anume nu intelegi? Numar rational este si 2, si 5. Sa iti spunem noi cum sa il aduni pe 2 cu 5? Sau ce? Poate te referi la numere fractionare. Numere negative? Uite un exemplu: (-2)+(-5)=-7; (-2)-(-5)=-2+5=3

| goodmatz a răspuns:

Ma tu nu ai cartea de matematica cu ce inveti cu ciorapii

| asthamicateiubeste601 a răspuns:

Da stiu nici eu nu inteleg puteti sa-mi explicati si mie cum se rezolva 1/5-1/7?

| AuraRoșuBândușa a răspuns (pentru sabin89):

Nici 2 nici 5 nici alt numar natural nu este rational, un nr rational este fracctie ex 3\6 sau 5/2