| deeeeeebora a întrebat:

Cine imi poate da exemple de reflexe neconditionate in afara de Pavlov? fundahappy

Răspuns Câştigător
| remus a răspuns:

Lamaia stoarsa- salivare, curgerea apei senzatie de urinare samd

5 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Termenul lui Pavlov de reflex condițional ("условный рефлекс") a fost tradus greșit din limba rusă ca reflex condiționat, iar alți oameni de știință care au citit lucrările sale au ajuns la concluzia că dacă astfel de reflexe ar fi fost condiționate, ar fi trebuit să fie produse printr-un proces denumit condiționare. După ce munca lui Pavlov a devenit cunoscută în vest, ideea de condiționare ca o formă automată de învățare a devenit un concept cheie în psihologia comparată și la referința generală la psihologie, behaviorismul.

Cercetările lui Pavlov asupra reflexelor condiționale au influențat puternic nu doar știința, dar și cultura de zi cu zi. Termenul "câinele lui Pavlov" este adesea utilizat pentru a descrie o persoană care doar reacționează la o anumită situație, în loc să folosească gândirea critică.

Se crede de obicei că Pavlov anunța aducerea hranei printr-un clopoțel, însă notițele sale arată utilizarea unui număr mare de stimuli auditivi, incluzând fluiere, metronoame, împreună cu stimuli vizuali. În anii 1990, când savanții occidentali au avut acces la laboratorul lui Pavlov, nu s-a găsit niciunul din aceste obiecte.

Reflexul lui Pavlov este un reflex CONDITIONAT.

| llliii a răspuns:

Clipitul, tusea, inghititul, respiratul, reflexul rotulian, masticatia, salivarea;

| Corina a răspuns:

Reflexele neconditionate sunt innascute si comune tuturor indivizilor, sunt constante si invariabile, adica nu dispar si se produc in acelasi fel, ori de cate ori excitantul se repeta; se mostenesc, adica se transmit neschimbate generatiilor de indivizi din aceeasi specie; arcul lor reflex se inchide la nivelele inferioare ale axului cerebro-spinal (maduva, trunchi cerebral) si au cai preformate (exista si la nastere). Unele reflexe neconditionate sunt simple: clipit, tuse, stranut, voma, secretie salivara etc, altele sunt reflexe complexe, acestea se produc in lant si sunt cunoscute sub numele de instincte: alimentar, de aparare, de reproducere etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ad

| mustya147 a răspuns (pentru remus):

Te rog sa explici tot parcursul! de la inceput pana la sfarsit
mai explicit mai exact!