| SimonaCristina a întrebat:

Cine imi spune si mie despre metoda mersului invers? Am nevoie urgent de ajutor! Pot fi link-uri cu explicatii, dar va rog, neaparat probleme rezolvate!

7 răspunsuri:
| Elenutxz19999 a răspuns:

Problema 1. M-am gandit la un numar. Il impart la 7, catului obtinut ii adun 4, suma gasita o inmultim cu 8, iar din produsul obtinut scad 12, obtinand 60.La ce numar m-am gandit?

Rezolvare :

Notand cu x numarul cautat, enuntul se scrie prescurtat astfel :

(x :7+4)*8-12=60

Am obtinut oegalitate care in algebra se numeste ecuatie. Sa o rezolvam prin rationament aritmetic, urmarind enuntul de la sfarsit spre inceput, adica invers, de unde metoda mersului inver

1.Care este ultuma operatie facuta pentru a obtine 60?

Ultima operatie este o scadere in care necunoscuta figureaza la descazut. Deci:

D=R+S, unde D-descazut, S-scazator si R-rest.

D=60+12=72

Problema devine: (x:7+4)*8=72

2.Care este ultima operatie facuta pentru a obtine pe 72?

Inmultirea.Necunoscuta se afla la deinmultit. Deci :

D=P :I, D-deinmultitul, I-inmultitorul, P-produsul.

D=72 :8=9

Problema devine :

x :7+4 =9

Cautarile continua in acelasi mod.

3.Care este ultima operatie facuta pentru a obtine pe 9?

Adunarea. Necunoscuta figureaza la unul din termeni.

Deci :

T1=S-T2 T1=9-4=5

Problema devine love struck :7=5

Aici am ajuns la ultima operatie pe care trebuie sa o facem pen- tru determinarea lui x (numarul la care m-am gandit).Ea este de fapt prima la care m-am gandit, care este si prima operatie din enunt. Avem oimpartire, necunoscuta figureaza la deimpartit.

D=C*I, unde D-deimpartitul, I-impartitorul si C-catul.

Deci love struck=5*7=35

Numarul la care m-am gandit este 35.

Pe scurt, etapele parcurse se redacteaza astfel :

(x :7+4)*8-12=60

1. (x :7+4)*8=60+12=72

2. x :7+4=72 :8=9

3. x :7=9-4=5

4. x=7*5=35 E imposibil sa nu intelegi, si daca nu da-mi tu un ex cu mersul invers si eu ti-l rezolv si explic happy FUNDA?

| SimonaCristina explică (pentru Elenutxz19999):

Da...Asta stiam si eu, doream probleme care arata rezolvarea grafic, si putin mai grele... Oricum, multumesc!

| SerafimHD a răspuns:

Efectuezi invers operatiile si treci numerele dincolo de egal pentru a afla rezultatul

| SimonaCristina explică (pentru SerafimHD):

Da,Daniel,dar eu ma refeream la reprezentarea grafica si la rezolvare prin plan de rezolvare ( cu intrebari ), ca doar algebra stiu si eu...laughing Mersi, oricum!

| SimonaCristina explică (pentru Andralra):

Algebric...din cate am vazut. Nu prea imi merge netul si nu am reusit sa vad tot. Thanks!

| Andralra a răspuns (pentru SimonaCristina):

Uite-te mai tarziu. Sper ca te-am ajutat. Succes!