| 200397 a întrebat:

Cine ma poate ajuta la acest exercitiu : Fie functia f : R > R, f(x)=x radical din 2 + 1. Punctul de insertie a functiei cu axa oy este punctul p(...;...)

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

Simplu. Calculezi f(0) pentru ca punctul de intersectie cu axa Oy se obtine dand lui x valoarea 0. Punctul de intersectie va fi p(0, f(0)) unde in locul lui f(0) pui valoarea efectiva.

7 răspunsuri:
| Roxxette a răspuns:

In nici un caz eu straight face

| Syter a răspuns:

Fara teme pe TPU, draga mea.

| sabin89 a răspuns:

In afara de faptul ca nu trebuie sa incerci sa rezolvi teme aici, ai putea sa depui ceva mai mult efort pentru a-ti dezvolta intelectul. Uita-te si numai la enuntul pe care l-ai scris mai sus. Se zice punctul de intersectie, nu de insertie. Apoi, nu zici ce se cere. Se da functia...Bun, bine ca se da, dar ce ti se cere sa faci cu ea? Nu se vede nicio intrebare in enuntul tau.
Nu iti spun asta ca sa dai acum niste explicatii aici, pentru ca temele oricum nu sunt permise. Vreau doar sa te sensibilizez putin, sa depui mai mult efort. Mai putin internet si mai mult studiu, ok?

| didiDia a răspuns (pentru sabin89):

Daca ai sti putina matematica, ti-ai da seama ca enuntul este complet si ca se observa usor care este intrebarea. Dar cum nu stii, scrii si tu ca sa te afli in treaba, mai sabin89.

| sabin89 a răspuns (pentru didiDia):

Tu acum ce facusi? I-ai rezolvat tema?

| didiDia a răspuns (pentru sabin89):

I-am dat scheletul rezolvarii, nu rezolvarea completa. Apropo, esti oltean de ai scris,, facusi''?

| sabin89 a răspuns (pentru didiDia):

Nu-s oltean, dar imi placu si mie sa zic ca ei.