| NimeniAlta a întrebat:

Cine se pricepe la matematica? Vreau sa-mi explice si mie cevahappy E vorba de inductia matematica

11 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Da, eu n-am mai facut matematica serioasa dintr-a 8-a, a 9-a, ma pricep, de ce?

| costyn162 a răspuns:

Desi majoritatea copiilor mi-au spus ca nu au inteles inductia mie chiar mi-a placut. Dar spune-ne ce vrei mai exact sa iti explicam...

| alecs871 a răspuns:

Hm, am facut si eu inductie in clasa a IX-a, si parca si prin clasa a XII pe la analiza daca nu ma insel.
Reguli pentru inlocuirea lui n in ca?
Pai la inceput se da P(n): 1+2+3+...+n=n(n+1)
Si in etapa a doua trebuie sa pui in loc de n, ca
P(ca) : 1+2+3+...+ca=ca(ca+1)
Si aici, la P(ca+1) : 1+2+3+...+ca+ (mai adaugi un ca, si o sa vina) ca+1=(ca+1)(ca+2)
Sau oricat ai, P(ca) :... + 3k(ca+1) si cand ai P(ca+1) :... 3k(ca+1) + (3k+1)(ca+2)
Sper sa nu fi spus ceva gresit, a trecut mult timp de cand nu am mai facut o inductie big grin

| DeNyyy a răspuns:

Da ma pricep. dar de matematica de clasa a V-a laughing

| charlie the alien a răspuns:

Pai daca vrei sa te ajutam de ce nu ne explicin despre ce e vorba?

| NimeniAlta explică:

Asa pai.Nu inteleg partea cu inlocuitul n-ului cu ca+1.thinking ceva reguli sunt?thinking

| Giuly_3112 a răspuns:

Lasama cu ea cu tot numa matematica aud is bata la ea laughing asa ca mai bine plec laughing

| cosmon a răspuns:

Pune exarcitiul sau spune ce nu intelegi si apoi iti spunem noi daca ne pricepem sa-l facem sau nu. Parerea mea e ca poti sa fii bun la matematica dar nu e obligatoriu sa stii sa faci toate exarcitiile si de aceea e cam fara rost intrebarea pentru ca nu putem sti pana nu vedem exarcitiul sau ma rog ceea ce nu intelegi tu. Ok?

| cosmon a răspuns:

Pune exarcitiul sau spune ce nu intelegi si apoi iti spunem noi daca ne pricepem sa-l facem sau nu. Parerea mea e ca poti sa fii bun la matematica dar nu e obligatoriu sa stii sa faci toate exarcitiile si de aceea e cam fara rost intrebarea pentru ca nu putem sti pana nu vedem exarcitiul sau ma rog ceea ce nu intelegi tu. Ok?
Sincer nici eu nu sunt asa bun la inductie matematica!

| alecsx a răspuns:

Eu ma pricep

| 10101 a răspuns:

Poti sa gasesti mai multe despre aici aici:http://ro.wikipedia.org/wiki/Induc%C5%A3ie_matematic%C4%83
Ai cateva exemple, descriere, istoric. Sper sa iti fie de folos.