| anonim_4396 a întrebat:

Colegii mei imi spun tocilara pentru ca am numai 9 si 10. Voi credeti ca sunt?

Răspuns Câştigător
| bluelife a răspuns:

Daca inveti nu inseamna ca esti tocilara lasa-i sa rada ei acum ca tu vei rade mai tarziu cand vei realiza ceva in viata. fundita?big grin

44 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Înveți tot timpul?
Dacă da, ești tocilară!
Pa, pa.

| miranda2 a răspuns:

Nu
spun asta din invidie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Tocilara inseamna ca numa inveti in timpul liber. Dar nu esti tocilara ca ai note de 9 si 10.

| Andreiutza_8709 a răspuns:

Nu esti tocilara

ca si eu am tot nu mai 9 si 10
si nu imi spune nimeni asa
nu trebuie sa asculti ce spune altcineva
sunt invidiosi pe tine iti zic eubig grinbig grin
doar te sfatuiesc(funda:*happy

| MandL a răspuns:

Nuuu
colegii tai sunt iinvidiosi si prosti.

| push2gl a răspuns:

Ei raman cu spusu tu ramai cu notele

| Luts02 a răspuns:

Nu.Deci sa iti spun ceva:sa le zici colegilor tai ca tocilarii sunt cei care tocesc si nu tin minte lucruri.Probabil sunt invidiosi.Si eu aveam aceeasi problema. Spuneu ca-s tocilara ca sunt preminta si am media 10 dar cu replica asta le-am inchis gura si nu mai spun asta.asa ca nu-ti fa griji si sa nu te schimbi.(ma refer sa nu te schimbi la note). Nu multi pot avea notele astea.

| Buburuzzzzza a răspuns:

Hey! :.> Da sigur ca esti tocilara! Mai elibereazate! Dar laughing) in ce cls esti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O super mega tocilara care nu face altceva decat sa stea cu cartea in fata in majoritatea timpului, care nu prea iese din casa si nu cunoaste ce e adevarata distractie? happy parerea mea

| curiozitatea a răspuns:

Bunabig grin.
Numai tu stii daca esti tocilara sau nu. Tu stii cat timp pierzi invatand. Dupa parerea mea nu esti o tocilara, pentru ca tocilarii nu au timp sa intre pe TPU sa puna intrebari si nici sa stea pe calculator. Ei invata in continu.ToCEsc!happy
Ai note bune fiind ca intelegi tot ce ti se predahappyNu trebuie sa iti fie rusine.Trebuie sa fii mandra.
Si daca ei isi bat joc inseamna ca le e ciuda. Daca ar avea si ei numa de 9 si de 10 nu ar zice asahappy.
Si poti sa iti bati si tu joc.cand ei iau note mici... le zici "vai ce uspr a fost testuuu.nici nu am invatat si am luat 10" laughing
Platestel`o cu aceiasi moneedabig grin
Succes! papa.
Funda?

| totulesteverde a răspuns:

Nu, nu cred! Spune-le colegilor tai sa caute in dictionar ce inseamna tocilara big grin (tocilarul invata pe de rost apoi uita) nu e o persoana care invata bine si stie ca tine. E chiar opusulbig grin

Răspuns utilizator avertizat
| RS4 a răspuns:

Tocilar inseamna o persoana care invata o lectie cuvant cu cuvant, cand este ascultat o stie pe de rost, ia nota mare, dar peste 3 zile, invatand alte lectii uita aproape in totalitate ce a invatat acum 3 zile! sunt persoane destepte care retin foarte repede, carora le ajunge sa se uite putin peste lectia respectiva, si daca au fost si la acel curs, vor lua note bune fara a invata ore in sir! acum tu singura sti din care categorie faci parte! bafta!

| babyblue a răspuns:

Nu... dar de un lucru sunt sigura.Colegii tai sunt gelosi.

Succes.

| Andruza a răspuns:

Hmm.nu te cunosc deci nu pot să am o părere
Dar îți zic altceva
Și eu am o colegă care are numai 9 și 10
Și nu e deloc tocilară
Glumește cu noi, povestim, râdem
Deci poate nici tu nu ești
Pentru că poate nu stai mereu cu capul în cărți
Si apropo: nu asculta mereu ce zice lumea
Succes

| radugeorge25 a răspuns:

Sunt doar invidiosii ca tu ai rezultate mai bune la invatatura decat ei.nu ii baga in seama. o sa inceteze ei.

| DeniiiD a răspuns:

Nu e adevarat. Si eu am celeasi note. Acum sunt cls a 7a. La inceputul clasei a 5 a ma mai faceau tocilara. ce-i drept nu ne intelegeam bine pe atunci fiindca proveneam din 3 clase. Dar dupa ce au vazut ca si eu ma comport ca si ei, glumesc, toata ziua sunt pe afara si nu invat nimic. si-au dat totusi seama ca sunt de treaba.
P. S.: Nu`i baga in seama. happy

| sonya a răspuns:

Nu esti tocilara. Ei sunt doar indiviosi ca nu au note mari. Si eu aveam colegi care la facultate ma faceau tocilara pentru ca desi aveau si ei note mari nu puteau sa ma intreaca. E problema lor.

| abcdefghijk1234567891011121314151617 a răspuns:

Nu esti deloc tocilara! Si eu am aproape numai 9 si 10(am si un 8, dar nu imi afecteaz amediabig grin ) Nu ii baga in seama! Daca nu,, tocesti" formule, definitii si daca nu le scrii de multe ori pana le inveti, etc nu esti tocilara! Am un coleg in clasa care are si el numai 9 si 10.Si lui i se spunea tocilar, dar nici el nu,, toceste" definitii, formule, etc. Nu pune la suflet ceea ce spun colegii tai.Incearca sa le arati ca esti mai presus decat ei(intelectual).
Sper ca te-am ajutat! Sa ai tot note asa de bune la scoala!
Funda?

| FartsMaker a răspuns:

Daca inveti lectiile care le ai de invatat ca pe poezie atunci da esti tocilar, dar daca le inveti si vezi ca ce inveti e logic sau interesant atunci nu esti tocilar

| alessia5158 a răspuns:

Claudia,
Nu cred ca, cineva, pe TPU, poate sa formuleze o parere asupra ta doar daca, ar fi unul dintre profesorii tai sau unul dintre colegii tai. Mai mult, activitatea ta pe TPU este f. redusa ca sa poata da posibilitatea unei pareri/ evaluari a intelectului tau. Numai bine!

| NoMusicNoLife a răspuns:

Hey

Si eu am numai 9 si 10 [ sem asta am luat numai un 9 ] si nu imi spune nimeni tocilara, bine uneori unii, dar nu ii bag in seama.

Tocilar nu inseamna sa ai note ff bune. Inseamna sa inveti tot timpul, ca mai apoi sa nu retii nimic thinking Daca ai note bune, inseamna ca stii cum sa inveti si te descurci cu scoala. si la mine in clasa au fost 14 note de 4 in teza la mate :O naspa rau. si apoi ei se iau de mine ca invat prea mult!

Ei pierd!

Succes in continuare :*

| Twizzle a răspuns:

Tocilar = persoana care invata pe de rost lectiile si dupa 2-3 zile uita tot.Are doar notele, ca nu ramane cu nimic.
In schimb exista si persoane inteligente, care stiu sa isi planifice timpul si sa isi ordoneze lectiile, sau pur si simplu au o memorie buna si prind repede.
Tu ce zici, in care categorie te incadrezi?

| EuAli a răspuns:

Nu. Daca inveti in timpul tau liber, aia inseamna ca da.

| Shery a răspuns:

A fi sau nu tocilar nu se apreciaza uitandu-te intr-un catalog, si asta ti-au spus si cei dinaintea mea. A fis tocilar este o atitudine. Nimeni nu ti-ar zice tocilara daca ai fi o fata de gasca, care iese cu colegii, le da si lor sa copieze, le sopteste, ii ajuta si nu ii pasa numai de ea. Profesorii, la varsta ta iti vor spune: invata! invata! invata!, dar niciunul nu iti spune cat de mult consteaza relatiile pe care le consolidezi in timp. Uneori conteaza mai mult decat cat de mult ai invatat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand ma tem de o latura a mea, nu cer parerea oricui. Daca intr-adevar ti-ar fi rusine cu postura de tocilara nu ai pune astfel de intrebari.
Tu vrei sa auzi ca trebuie sa-i ignori, ca esti fata desteapta si ei sunt niste invidiosi.

| PupicelT a răspuns:

Lasa-i in pace, nu te lua dupa ei, sunt invidiosi. happy

| nr1sweetie a răspuns:

Normal ca nu esti tocilara(din punctul de vedere al notelor)! si eu am tot asa 9 si 10 insa mai multi de 10. mie nu mi s-a zis niciodata ca as fii(eu oricum nu sunt). tocilara esti daca tocesti(adica inveti cuvant cu cuvant ca in carte) sau vorbesti numai despre scoala. tocilar nu inseamna sa fi destept, tocilar inseamna sa tocesti, sa stii atunci pe moment exact cum scrie in carte iar peste 2 saptamani(viitor) sa nu mai stii nimic. Exista si tocilari adevarati care in clasa a 5-a au numai note de 10 iar in a 8-a, a 9-a raman repetenti...Parerea mea e sa nu bagi de seama ce spun ei, si pana la urma, care e treaba lor daca ai fii? Nu sunt ei in masura sa te eticheteze pe tine...in primul rand nici nu e frumos. ignora-i si o sa vezi ca nu o sa iti mai spuna, pentru ca ei iti spun asa ca sa te supere pe tine.Succes in continuare la scoala si nu te lasa intimidata de acei oameni ca nu stiu cum sa le spun:d!

| Alina_2047 a răspuns:

Si mie imi zic asa cateodata, dar gandeste-te ca peste ani o sa ajungi sa fii sefa lor.

| Sconcsiş a răspuns:

De unde să ştim noi care nu te cunoaştem?