| Trumpinator a întrebat:

Conform art 82 din Constitutie, Presedintele trebuie sa depuna urmatorul juramant :
Jur să-mi dăruiesc toată puterea şi priceperea pentru propăşirea spirituală şi materială a poporului român, să respect Constituţia şi legile ţării, să apăr democraţia, drepturile şi libertăţile fundamentale ale cetăţenilor, suveranitatea, independenţa, unitatea şi integritatea teritorială a României. Aşa să-mi ajute Dumnezeu!

De ce depune acest juramant daca il incalca in prima secunda de mandat?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Juramantul este doar un șablon.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si cum il incalca?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreaba l pe el, el stie.

| Trumpinator explică (pentru suntserios):

A facut tot ce a putut "material", a aparat integritatea teritoriala (Constantinescu, 1997, Ucraina)?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Il incalca pentru ca are un pistol la cap, asa ca alege privilegiile si tradeaza poporul.

| Trumpinator explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Are bani in conturi Elvetiene laughing

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru darrio2007):

Si sablonul ce e?

| darrio2007 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Un text pe care il citeste orice presedinte la investirea in functie. Ma refer la cazul de față.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru darrio2007):

Am inteles - juramant = sablon = text. Deci pentru a fi investit presedinte trebuie sa dai dovada ca stii sa citesti. Nu e putin degradant pentru tara si pentru presedintele unei tari sa fie selectionat dupa proba asta?

| darrio2007 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Iar incepi, omule? Ca si cu Paunescu. Cred ca te plictisesti amarnic.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru darrio2007):

Intamplator si revoltator pentru unii imi permit si mai cu seama sunt capabil sa gandesc si dau valoarea cuvenita cuvintelor. Imi cer scuze daca pentru tine un juramant ( al sefului statului si Comandantul Suprem Armatei ) este admis sa fie doar de forma cum vrei sa sugestionezi si eu refuz sa pricep asta.

| darrio2007 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Vad ca esti singurul „capabil" de pe aici care gandeste. Jura pentru ca asa se cere intr-o tara. Restul tine de constiinta. Incalca sau nu incalca juramantul.