| WhatABeautifulDay a întrebat:

Credeti ca e necesar sa mergeti la facultate daca vreti sa aveti o cariera de succes?

28 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Daca ai noroc si talent, te descurci si fara. Va fi insa din ce in ce mai greu. Lumea devine din ce in ce mai complexa si e nevoie de cunostinte din ce in ce mai specializate.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da da

| sierra1 a răspuns:

La noi, da - in occident nu

| alex495 a răspuns:

Daca ai vreun talent ascuns nu e nevoie. Daca nu ai nevoie sa stai curatel toata ziua si sa ai in subordine cativa oameni care vor fi fara studii superioare ok. In permanenta vei fi oamenii aia de care zic ca o sa dai socoteala la astia cu facultate. Acum depinde si ce facultate vrei. Ase sau administratie publica acolo da. Ce mi e casier la kaufland cu diploma sau fara. Bine mai exista varianta sa ai mostenire de undeva si bam iti faci direct dita firma. Atunci nu vei avea nevoie de nicio scoala

| Valentinradu a răspuns:

Depinde de ce vrei sa faci. Daca vrei o cariera trebuie sa mergi la facultate pentru ca asa e sistemul. Daca vrei sa ti incerci norocul si sa ti deschizi o afacere atunci nu trebuie sa mergi la facultate pentru ca poti sa tii cumperi 2-3-4-5 carti despre domeniul de acrivitate dorit si sa le citesti si sa inveti din ele

| Anonimaaaxgar a răspuns:

Nu. Eu sunt în clasa a 9 a la liceu și am in plan să abandonez și să mă angajez. Nu-mi place să învăț

| Valentinradu a răspuns:

Nu

| anamariarot a răspuns:

Dacă vrei să-ți deschizi vreo afacere, nu e neapărat nevoie de facultate, dar dacă vrei, de pildă, să fii medic, nu te primește nimeni fără facultatea de medicină.

| Ge04rge a răspuns:

Da iti trebuie, mama mea nu are facultate si e femeie de serviciu

| RoCkKiD a răspuns:

Daca te indrepti catre andreprenoriat nu o sa conteze. Insa va fi foarte dificil daca nu imposibil ca angajat pentru ca nu vei putea niciodata ocupa o functie care cere studii superioare.

Ce-i drept..depinde si ce intelegi tu prin "cariera de succes".

| MGEORGESCU a răspuns:

Facultatea nu iti garanteaza o cariera de succes, facultatea iti deschide oportunitati mai vaste pe care daca stii sa le fructifici poti dobandi o cariera de succes. Dipolma de licenta nu este egala cu salariul de 1500 E/luna sau o groaza de facilitati pe care toti sunt obligati sa ti le ofere, sa ai o cariera de succes trebuie in primul rand sa faci ce iti place, trebuie sa fie ceva ce se cauta pe piata, trebuie sa fii foarte bun la ceea ce faci, trebuie sa ai studii(pentru ca dupa cum spuneam si anterior iti pot deschide mai multe porti decat daca nu le ai), trebuie sa fii perseverent si ambitios. Deci din punctul meu de vedere o cariera de succes se cladeste pe mai multi factori, insa un pilon de baza clar il constituie si studiile superioare. Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este necesar sa faci o facultate, daca vrei sa urci in functii importante si sa-ti faci o cariera de succes.
Pe de alta parte, daca ai fler si nas de afaceri, nu-i nevoie de facultate, doar de o bruma de bani cu care sa te lansezi in afaceri si multa munca.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimaaaxgar):

Unde sa te angajezi?
Ca legal nu te angajeaza nimeni sub 16 ani si fara macar 10 clase terminate...

Stai un pic, de fapt se poate, te poti angaja: la fermele de porci si vite, ca acolo primesc si cu 4 clase!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca esti suficient de destept si motivat incat sa acumulezi toate cunostintele de care ai nevoie singur, poti ajunge departe si pe cont propriu. Dar ma indoiesc ca ai reusi.

| wpetterssone a răspuns:

Cum definești tu o carieră de succes?
Eu am făcut o facultate în care am aptofundat domeniul care îmi place. Acum lucrez în același domeniu și sunt mulțumit de orar, meserie și salariu (este arhisuficient pentru o persoană, timp de o lună).

| Freya1 a răspuns:

Sunt multi cu facultate ce vand la fast food si uni ce nu au nici liceul si sunt patroni.
Cred ca depinde de cat te duce capul, de ce noroc ai, de ce familie ai etc...

| OldSoul a răspuns:

Cred ca singurul lucru cu adevarat necesar e sa te duca capul.

Acum, depinde si ceea ce vrei sa faci, daca pentru cariera aleasa de tine, trebuie sa urmezi o facultate, atunci da, e necesar.
Bineinteles ca poti invata si fara a urma aceea facultate, insa de multe ori vei fi limitat de unele hartii pe care nu le poti obtine altfel decat urmand o facultate.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cariera in ce? Sunt multe domenii in care nu poti lucra fara o facultate oricat ai vrea. Medicina, drept, psihologie, pedagogie, cercetare in orice domeniu etc. Fac o facultate pentru dezvoltarea mea personala, mai intai. Apoi cariera. O facultate nu-ti garanteaza succesul decat daca muncesti suplimentar in afara ei.

| Lioana a răspuns:

Depinde ce cariera vrei sa ai. Daca vrei sa ai succes in sport de exemplu, nu ai nevoie de facultate ci de perseverență.
Daca vrei sa ai succes in afaceri, nici acolo nu ai nevoie de facultate ci de inteligenta si indrazneala.
Pentru cariere de genul: avocat, medic, arhitect, inginer, ai nevoie de facultate.
Hotaraste-te in primul rand ce vrei sa faci!

| Anonimaaaxgar a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e treaba ta. Te-a băgat cineva in seama?

| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa te apuci de prostitutie, ca se castiga usor, repede si nu te intreaba nimeni daca ai carte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, normal. Ce inseamna o cariera? Inseamna sa fii foarte bun in ceea ce faci si sa avansezi constant. Tu crezi ca te avanseaza cineva fara o diploma? Mama s-a apucat de facultate la 38 de ani pentru ca voiau sa o treaca pe nu stiu ce functie si nu avea diploma care sa-i permita asta cu toata experienta ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimaaaxgar):

Cea mai proasta decizie pe care poti s-o iei. laughing))

| ForeverAlone97 a răspuns:

Depinde. Daca vrei sa fii mafiot sicilian nu ai nevoie de facultate

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Scoala este buna daca ar fi ok
scoala de astazi este o afacere

nu este necesar sa ai facultate dar ai nevoie de un sponzor
si sa fii foarte capabil sa faci ceva cu banii

| Cosmin86 a răspuns:

1. Multi dintre ei chiar au facultate
2. Raspuns de copil mic...

| Cosmin86 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

"Copil mic"...

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Cosmin86):

Vezi-ti de treaba ta