| CIVIC1 a întrebat:

Credeti ca scoala romaneasca se afla pe un drum/directie buna din moment ce s-a perpetuat inca din comunism cerinta limitativa de memorare-reproducere a materiei scolare in detrimentul stimularii gandirii si al creativitatii?
Ar fi bine de implementat un sistem de invatamant gen Shanghai, sau un altul preluat de la tarile dezvoltate economic?
Va rog raspunsuri documentate fara ura, ironie, ipocrizie sau alte forme de violenta.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Intrebarea ta ar avea sens daca scoala ar fi pe un drum... oricare ar fi el. Mie mi se pare ca e constanta de 30 ani minim

| CIVIC1 explică (pentru suntserios):

Putem intelege destul de bine intrebarea topicului folosind cuvantul drum - care duce undeva, spre bine sau spre ratacire, folosind cuvantul directie care poate buna sau din contra...etc.
Sa nu ne impiedicam de lucruri simple.

| mODIN a răspuns:

Cerinta de memorare-reproducere e multa mai veche decat perioada comunista, si se regaseste in toate scolile lumii, nu doar in Romania sau in tarile mai putin dezvoltate. E o problema generala.

Eu lucrez in invatamant. Parerea mea este ca pentru rezultate mai bune, nu e nevoie de un sistem anume, ci de a da scolilor si profesorilor mai multa libertate. Cu cat vine mai multe norme si reglementari "de sus", cu atat sunt profesorii mai fortati sa foloseasca sisteme de memorare-reproducere.

| CIVIC1 explică (pentru mODIN):

Deci dvs. ca si cadru didactic considerati ca este stimulata gandirea si creativitatea elevilor de catre invatamantul romanesc asa cum este organizat in prezent?
Credeti ca, curricula este una moderna, adaptata nevoilor societatii romanesti si internationale sau doar doriti sa ma contraziceti de placere.
Accept sa fiu contrazis dar vreau si argumente in sprijinul intrebarii de mai sus, intrebare care face obiectul prezentului topic.

| mODIN a răspuns (pentru CIVIC1):

Ce am spus este ca un sistem centralizat de invatamant este impractic. Curicula nu are nici o legatura cu asta.

| CIVIC1 explică (pentru mODIN):

Pot sa inteleg partea din raspuns in care faceti referire la sistemul de invatamant centralizat, impractic.

| ioana748 a răspuns:

Este o intrebare retorica happy
Sistemul nostru de invatamant este depasit si din pacate copiii ies total nepregatiti pentru viata. Fara sistem de valori sanatoase si nici un punct de reper.
Imi pare rau.

| CIVIC1 explică (pentru ioana748):

Care ar fi acele valori sanatoase la care faceti referire?
Puteti da exemple pentru a intelege mai exact la ce valori sanatoase v-ati referiti in raspunsul anterior?

| ioana748 a răspuns (pentru CIVIC1):

In primul rand sa invete ca a trai in competitie nu este de bun augur pentru nimeni, ceea ce in sistemul nostru de invatamant este piatra de temelie.
Si ar trebui introdus conceptul de completare.
Apoi respectul in general, pentru copil insusi si pentru celalalt.
Un copil care este total lasat de izbeliște cand este abuzat verbal sau in orice fel de ceilalți.care nu trebuiau sa ajunga la asa ceva, nici ei nu sunt de condamnat, este un suflet care peste ani probabil va perpetua ceva devieri de comportament.
De asemenea copiii care se simt bine abuzand pe ceilalti.
Dar, ca in tarile civilizate, ar trebui de la gradinita mers pe sistemul respectului fata de viata din fata lui.
Educatorii.invatatorii,profesorii, sa nu fie ca niste roboti sperietori care doar vorbesc despre materia la zi si scad note la purtare. Sa arunce cataogul si sa fie mentori pentru sufletele care le sunt in fata si care au nevoie de pregatire pentru viata dar in adevaratul sens al cuvântului.
Ma mir ca in haosul care este in sistemul nostru de invatamant inca mai sunt tineri care au coloana vertebrala, stiu despre respect si stima de sine si merg inainte pe un drum corect pentru viata lor.
Inteligenti din nastere, cu spirit mai evoluat cu siguranță.
Care realizează ipocrizia din jur si stiu cum sa coexiste cu aceasta.
Si totusi nu renunta la autenticitatea lor, la adevarul lor, la bunul lor simt.

| CIVIC1 explică (pentru ioana748):

Pot fi de acord cu mare parte din raspunsul dvs.
Ati dat un raspuns care a punctat obiectiv unele din problemele invatamantului romanesc.

| ioana748 a răspuns (pentru CIVIC1):

Multumesc, apreciez.