| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce anume credeti ca noi, romanii, suntem superiori altora?

Răspuns Câştigător
nony
| nony a răspuns:

1.Suntem inventivi. Dintr-un *** putem sa-l facem sa para un Ferarri maroniu.
2.Inteligenta.Doar o avem.Mai rar care o pune in practica, si cand o pune, o pune in slujba raului.
3.Frumusete.Cred ca suntem printre cei mai frumosi oameni de pe glob.sincer.Etc.Etc.Etc

61 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Ca avem o tara frumoase, cu peisaje expresive, cu locuri impresionante. Nu stiu insa sa le exploatam.

cami
| cami a răspuns:

Prin nivelul de cunostinte.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Ma distreaza raspunsurile.
Inteligenta, auzi. Cel mai adesea romanii nostri s-au realizat in alta parte.
Inventivi? Altii ne-au depasit in descoperiri.
Frumusete? Suedezele au niste craci de ti-i infing direct in inima
Peisaje frumoase. Am vazut si in alte tari.

Nu te supara pe mine, mi se pare o intrebare care divide in loc sa uneasca si de felul meu nu sunt rasista.

daniela
| daniela a răspuns:

Oare chiar suntem? Poate doar creativi pentru ca suntem prea saraci

auran
| auran a răspuns:

La furt!

| kh1ss a răspuns:

Cu nimic.

| selef a răspuns:

Cu nimic.

| remus a răspuns:

Superioritate neta in : smecherie, minciuna, hotie, invidie, inventivitate (tot ce merge bine cit de cit, distrugem sa vedem de ce a mers bine) ne furam caciula si ne batem cu caramida in piept cine sintem...

| mami a răspuns:

Mediul urban - blocuri comuniste, de care si Dumnezeu a uitat sa le mai dea culoare
mediul rural- usa la ulitza deschisa larg, porci, gaste, gaini pe strada, praf si pulbere, pietre pe drumuri, baligi pe sosele care traverseaza localitatzile
asta superioritate negativa
cea pozitiva
romani cu mintzi sclipitoare - egal unde in lume ar fi ei
credinciosi -traiesc cu speranta ca Dumnezeu isi intoarce fata si spre noi

| CrucifiedCountess a răspuns:

La politicieni, hoti, cersetori si.curve!

| sese a răspuns:

Cu nimic din contra avem inca unele"metehne" care ne trag inapoi.
PS. Ce legatura este intre Dumnezeu si CHE?

| Diav0la a răspuns:

Fiecare padure isi are uscaturile ei, fiecare tara isi are punctele sale forte si "rusinile" ei date de istorie, date de oameni, date de circumstante socio-culturale... A spune ca suntem superiori cuiva inseamna a nu recunoaste celelalte valori. Consider ca mai avem mult pana cand vom ajunge la punctul in care sa invatam sa ne promovam imaginea ca tara, ca popor... Din pacate punctele noastre forte nu sunt promovate suficient incat sa ne ridicam la rangul altora...

| JackieSue a răspuns:

La vocabularul dezvoltat(jargontongue)

| Jonsdottir a răspuns:

Ca suntem mai prosti...

| adyth a răspuns:

Avem capacitate intelectuala mai mare ca restul analfabetilor din alte tari mai dezvoltate. ti'o spun din proprie experienta...nu sunt rasista... dar dau un exemplu...majoritatea persoanelor din Regatul Unit cu care am vorbit(de toate varstele) nu isi cunosc nici propria limba. In schimb au mai mult suflet si constiinta decat NOI.

| cutache a răspuns:

In primul rand se scrie Dumnezeu si daca crezi ca esti ar trebui sa stii ca suntem superiori multora! suntem unici prin limba, mancare, inteligenta, frumusete etc.mai nou am aflat ca medicii romani au descoperit tratamente fantastice in vindecarea SIDA si sunt dispusi sa invete si alti medici internationali! daca o CLICA infecta conduce Romania si umileste popurul roman distrugindu-i demnitatea si cel mai grav speranta nu inseamna cu nu suntem superiori

| lolly a răspuns:

Nu suntem superiori. poate cu prostia romanilor happy bine nu chiar toti, dar sunt majoritatea in grupul prostiei si de aceea nu suntem superiori.

| danut a răspuns:

Tu care ti-ai pus numele de "dumnezeu" ar trebui sa le sti pe toate si ce gandesc toti, totusi iti voi spune o "calitate" a neamului nostru (nu a taramului pe care stam) si pe care alte neamuri nu o au: avem o coloana vertebrala foarte, foarte elastica. sad

| roksyk a răspuns:

Avem limba roamana, care ESTE foarte frumoasa si complexa (sunt foarte buna la romana, poate de la asta mi se trage laughing )

| kuka a răspuns:

Hazul de orice

| 1992 a răspuns:

Sincer din cate stiu eu toti oamenu suntem egali, putem fi insa superiori fata de alti prin cunostinte sau prin functia p care o detinem, nu cred ca alti oameni din alte tari sunt mai superiori ca noi. Daca stam bine sa ne gandim americanii si-au implantat acele cipuri si nu e bine DELOC.(acesta a fost doar un exemplu si nu m-am referit la toti americanii)

| Adina_4603 a răspuns:

Superiori?
TOTI SUNTEM EGALI! IN FATA LUI DUMNEZEU. Iar asta nu ne da dreptu ca romani sa fie superioi altora... asa au romanii impresia. ca na mai inaptistraight face (unii)da avem noi o parte mai speciala prin felu nostru de a fi si asta nu se va schimba NEVER.

| pisi dy a răspuns:

Pai daca Dumnezeu e roman, nu-i de-ajuns? restul sunt amanunte...

| woohp a răspuns:

Cu vocabularul foarte, foarte, foarte bogat in neologisme.
Unde te duci, chiar si in centrul Bucurestiului, auzi injuraturi ca la usa cortului.
Traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul.big grinwinking

| Encore a răspuns:

Din punctu meu de vedere nimic laughing

Romania pentru mine este groapa de gunoi a europei...

Mi e rusine ca sunt roman...

| Milk Swan a răspuns:

Ar trebui sa STERGI ACEST CONT, mai ales, te cheama DUMNEZEU, se scrie intotdeauna cu litera mare, si in plus, mai ai si poza cu "Che" Guevara! E o batjocorire foarte mare pentru Tatal Nostru! Macar, fa bine si pune o imagine cu o icoana, sau multe pacate vei avea, serios!

| mihaita a răspuns:

In primul rand pentru ca adevaratii romani sunt de religie ortodoxa(cea dreapta), iar apoi, dar nu in ultimul rand, pentru. ca au rezistat, de-a lungul vremurilor tuturor vicisitudinilor, navalirilor straine, ocupatiilor straine, am stat ca un scut in fata hoardelor barbare pentru ca cei din vest sa poata creea(vezi renasterea), sa poata evolua.De aceea sunt mandru ca sunt roman!

| Ioana_8202 a răspuns:

Oameni frumosi si inteligenta

| lbtc a răspuns:

In primul rand ideea de superior / inferior...nu exista asa ceva ...acestea sunt categorii inventate de oameni...esti doar ceea ce esti.
Forma de evolutie a omului este "indumnezeirea"(a nu se confunda cu ideea de a ajunge Dzeu insusi...) deci raportarea noastra ca popor este fata de Divinitate...

Eu am avut ocazia sa merg prin mai multe tari, ...si concluzia este ca nu suntem suficient de superiori ca sa facem intr-adevar o diferenta clara...Cred ca un punct forte ar fi credinta ...cred ca fata de multe alte popoare avem o credinta destul de puternica.

In rest ideea cu frumusetea, inteligenta, etc... avem sclipiri pe aici pe colo ...intr-adevar daca raportam suprafata tarii si resursele eila 22 mil populatia activa ...rezulta ca suntem inteligenti - ca am reusit sa mentinem tara nedezbinata inca ...cine stie ce ne va astepta pe viitor... dar in istorie am avut parte si de conjuncturi care ne-au fost favorabile...