cami
| cami a întrebat:

Cum as putea avea si eu o exprimare elvata, precum cea a multor useri de pe aici?
Oare, ne nastem cu talentul asta? Credeti ca oricine poate atinge apogeul unui orator intelept?
Si totusi... cum as putea reusi?

Răspuns Câştigător
| Timishan a răspuns:

Nu este nevoie sa atingi "apogeul" unui intelept orator (care orator nu este obligatoriu sa fie si intelept, iar exemplele le poti lua, nu mai departe, dintre politicieni). Da!, intr-o oarecare masura, te nasti cu "apucatura" de-a tine discursuri, de-a vorbi mai pompos, dar acest lucru, ca o diferenta intre indivizi, sta in a fi mai indraznet, mai dezghetat, si a fi mai retras, mai timid (acest aspect din urma putand foarte bine sa fie depasit candva, cumva). Personal, imi face o deosebita placere sa vorbesc si sa scriu cat mai corect, cat mai elevat, pur si simplu pentru propria-mi satisfactie, si nu se trage din faptul ca as fi un mare citit, intelept,... Poate-ti va parea bizar, dar, ...Am prins ceva din epoca lui Ceausescu (am 31 de ani acum), si, neavand mai defel programe in contrapondere cu TVR-ul nostru (la noi in Banat erau doar programe unguresti si sarbesti receptionate cu antenele), fiind la o varsta frageda, una in care personalitatea incepe sa se cizeleza, am prins "drag" surprise de oratorii vremii, si la scurta timp dupa Revolutie, de cum tot trancaneau o multime la TV. tongue In mare, tine de faptul de-a nazui sa fii intr-un oarecare fel. Vrei sa vorbesti si sa scrii elevat?, nu ai nevoie decat de dragu` de-a "poseda" o exprimare cat mai curata si corect romaneste.La mine mai este alimentata tendinta si de indiferenta multora vis-a-vis de Limba Romana.Ma enerveaza efectiv, si ma determina sa fiu si mai fervent in acest sens. Ah!, si, nu trebuie sa-ti fie rusine sa deschizi oricand DEX-ul daca nu stii ceva, iar, atunci cand cineva iti atrage atentia ca nu te-ai exprimat corect, sa nu te superi, ci sa apreciezi, ...Toate acestea pana prinzi gustul de desavarsire in Limba Romana, si restul vine de la sine.Si, un pont, vezi ca daca vei deveni o "intelepciune" a oratoriei, sa te astepti la foaaarte multi dusmani.winking Din propria experienta, iti spun ca te vei detasa de mediocritate, iar cei ce compun majoritatea, ignorantii, te vor vedea o ciudatenie a lumii contemporane, fiindca, in ziua de astazi primeaza sa dai bine cu ce ai de aratat, nu cu ce ai de spus.Vei intelege. Daca-ti asumi riscul de-a fi o banalitate in ochii retrograziior, te felicit!, daca nu, ...sanatate!batting eyelashes Insa, ai un castig pentru linistea ta sufleteasca; Limba Romana corect exprimata scris si oral, iti va ajuta destul de mult intelectul, si prin efectul Domino, vei fi cu interes si deschidere pentru lucruri ce le vezi insignifiante acum.Mult succes in metamorfozarea ce-o cauti constient!, caci dai dovada de maturitate, de ajungerea la un nivel, altul decat cel majoritar. happy thumbs up

30 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa citesti nu numai literatura artistica ci si presa si stiinta popularizata.Cand auzi un cuvant nou, un neologism, mai ales, alearga la dictionar si afla-i sensurile.Straduieste-te apoi sa integrezi acel cuvant intr-o propozitie corespunzatoare.Introdu treptat noua achizitie in propria ta exprimare.Pe langa dictionar este bine sa ai si un caiet de cuvinte noi de tip vocabular in care sa notezi cuvintele care te intereseaza.La scoala nu te sfii sa-ti intrebi profesorii despre sensul cuvintelor pe care le folosesc.Ai o aspiratie frumoasa si te sfatuiesc sa perseverezi.Succes!

| psiholoaga a răspuns:

In primul rand, nu te mai implica in conflicte inutile. Daca incepem sa ne strigam ca pe maidan: ai tai au tarate in cap, ba ai tai, nu cred ca asta ne creste nivelul. Sa citesti ajuta sa iti dezvolti vocabularul, insa mai mult ajuta sa te implici in discutii cu oameni care ti se par tie "elevati". De asemenea, e important sa iti adaptezi si stilul de a vorbi in functie de partenerul de discutii. Intr-un fel vorbesti cu un intelectual, altfel cu bunicul de la tara, INSA, daca stii cum sa te faci inteles, esenta o poti transmite si unuia si altuia. Daca unul vorbeste numai cu neologisme si unul cu "ei este", nu inseamna ca unul are o capacitate de intelegere mai ridicata si altul mai redusa. Si aici, pe site, fii atenta si ai sa vezi ca unii dintre userii care se exprima "elevat", cum zici tu, inventeaza apoi cuvinte, fac dezacorduri si altele de genul. Si atunci, ce e mai important? Forma sau substanta?

cami
| cami explică:

@sonia95, ma faci sa rad. Crezi ca viata mea se rezuma doar la TPU?

cami
| cami explică:

Nu stiu, nony... Dar, ca un profesor bun ce-mi esti. posibil, probabil.

cami
| cami explică:

... sau daca nu sti sa intelegi... mai bine taci, nu?

cami
| cami explică:

Ok, draga esti foarte inteligenta...batting eyelashes. Tu niciodata n-o sa intelegi relatia mea cu ei. Daca consideri intrebarea mea ca fiind o INTREBARE PROASTA, asta e... happy
Parerea ta, trebuie respectata, si n-am nimic de comentat.

cami
| cami explică:

A, si cel putin ma bucur ca pot fi amuzanta laughing, insa tu nu. happy

cami
| cami explică:

@nont, pai daca "si colegii mei rad de mine "...
Avea saracul Pruteanu o vorba laughing " Dom'ne scot sabia!" el: "Pai scoate-o dom'ne ca e momentul".
Cam asa si pe aici... Ma rog, mut zgomot pentru nimic.

cami
| cami explică:

@Otonis, sti ca-am invatat ceva de la tine. "Intai stai, te gandesti, iti cauti cuvintele, si dupa raspunzi ". Interesant mecanismul tau, pacat ca n-ai vrut sa mi-l impartasesti si mie aici, dar ceva, ceva tot "am furat" eu din reteta ta de-a avea un vocabular elevat. tongue

cami
| cami explică:

@Timishan, multumesc frumos pentru cuvintele tale, si da! Mai degraba prefer sa fiu vazuta ca o banalitate in fata ignorantiilor si a retrograzilor, mai bine sa ies in evidenta prin ce spun, nu prin ce arat. (parca ma linisteste sufleteste ).

cami
| cami explică:

Da, asa-i. Iti dau dreptate, "Cel mai destept cedeaza primul", din pacate pentru tine, n-ai fost prima. Ai vazut ca ti-am ignorat msj din prv, si acum ce faci? Stiu happy. Vrei sa-ti acord putina atentie laughing... Uite, ca ti-am acordat-o... sper ca ti-am facut ziua mai frumoasa.
Aaaaaa, pai sigur ca n-o sa ma mai bucur mult (adevarul e ca era o placere extraordinara...), ca doar deh, ma ajunge din urma (cu pasi fugitivi) eu_o_mare_enigma.
PS: Decat cu el plin de tarate... mai bine cu capul golhee hee

cami
| cami explică:

laughing esti puna de pus pe post clown... desteapt-ooooo laughing "aia care vorbeste din carti" chatterbox
Ok, ce conteaza ca au ai mei tarate-n cap? Oricum sunt mai destepti decat ai tai tongue

nony
| nony a răspuns:

Chiar e nevoie sa te meditez.batting eyelashes?

nony
| nony a răspuns:

Cami, tu ai o exprimare pe gustul meu, adica foarte ¨elastica¨. fara perdele prea obscure.(am dat-o in diverse acum )hee hee. dar adevarul este ca daca iti schimbi stilul de a scrie. o sa ma dezamagesti sad

nony
| nony a răspuns:

Cami baga-ti sabia in teaca.ca nu ii suport sangele pe aiciwinking

nony
| nony a răspuns:

Sonia95.intrebarea nu este deloc stupida.Cami a intrebat ceva si fiecare ne-am dat cu parerea. Daca aveai ceva impotriva intrebari sau nu iti placea, pur si simplu evitai sa dai un raspuns.
Eu iti recomand sa stai linisitita evitand conflictele pe aici.in primul rand ca scopul siteului este altul.si te certi cu cineva care a contribuit mult mai mult ca tine aici.
Stiu stiu.dorinta de afirmare este mare. dar usor usor o sa ajungi si tu in top.Pa

| hândel a răspuns:

Mie imi citea mult mama cand eram in burtica la ea, nici cand m-a nascut n-a incetat sa-mi citeasca. Imi amintesc si acum fragmente din cuvintele ei, in-in-gr-e-e-ingr-ed-ingred... Incerca sa citeasca ce ingrediente are ciocolata Frezia. Bine-nteles ca nu stia sa citeasca, dar dorinta ei de a invata era de admirat. Dar toate acele incercari repetate de a citi, i-a adus cea mai cautata si raspandita cariera din toata lumea, e casnica. laughing GLUMESC! Adica e casnica, dar stia sa citeasca ca-mi amintesc ca se lauda ca cerea baietilor ciocolata daca vroiau s-o invite la discoteca, si de unde ar fi stiut ea ca-i ciocolata daca nu stia sa citeasca?! Logic, nu?! Oricum, cu cat stii mai multe, cu atat esti mai bine pregatita sa infrunti orice situatie. Cauta si invata mai multe despre lucrurile care te pasioneaza. Invata cat mai multe cuvinte si semnificatia lor. Daca vrei iti dau id-ul mamei mele sa te mai invete cateva trucuri ca sa ajungi o femeie de succes. rolling on the floor rolling on the floor

luciana
| luciana a răspuns:

Citind si numai citind draga mea. Nu ezita sa iti iei carti si sa citesti dar sa nu iei asa, la intamplare, ci sa ai sfatul cuiva si sa vezi ca incepi sa simti acel drag de a avea alta carte si alta carte a ta, ca prinzi, acel gust de cunoastere de facator de bine si de ce nu, - de cel mai cautat prieten al omului, al desavarsirii in exprimarea-ti... Cu bine, Lucien.

| pepe a răspuns:

De ce să fii elevată când poţi fi naturală?
Nu toţi se nasc cu acest talent, depinde şi de anturaj, cei care au un anturaj cu personaje impulsive nu pot face faţă cu un limbaj elevat, pentru că râde toată lumea de el/ea.
Oratoria necesită multă experienţă, apogeul se atinge după mulţi ani.

| ellene a răspuns:

Citind cat mai multe carti...cred

| Elena1234456 a răspuns:

Fii activa si ajuta oameni.Cu siguranta vei primi multe fundite big grin

| Elena1234456 a răspuns:

@cami, eu asa am interpretat intrebarea ta.Nu ai decat sa razi. Haide cazi pe spate. Daca nu stii sa pui intrebari calumea, nu mai pune. "Cum as putea avea si eu o exprimare elvata, precum cea a multor useri de pe aici?" Eu am inteles ca vrei sa fii in top. Daca nu stii sa te faci inteleasa...

| Elena1234456 a răspuns:

Nu vezi ca si "colegii nostri" rad aici de tine? O intrebare poate fi interpretata in mai multe feluri daca este pusa PROST sau daca nu te exprimi corect.

| JustMeFlory a răspuns:

Niciodata nu vei avea exprimarea mea!laughing

Glumesc! Dar de ce trebuiesa fii ca ceilalti useri inteligenti? Tu esti desteapta in felul tauhappywinking

| alma a răspuns:

Dar cine a zis ca tu nu esti un "orator intelept"? Stai linistita si continua asa cum ai fost si pana acum, naturala in exprimare si sincera in ceea ce spui, face mai mult decat un "roman "fara sfarsit.Pa

| Georgiana2905 a răspuns:

Nu copia. Fi tu prin munca ta. Daruieste-te lecturii, asa vei capata un limbaj elevat. Si da, sunt de parere ca ne nastem cu acest talent. Nu cred ca oricine poate sa ajunga in punctul in care a ajuns un orator intelept. Nu toti avem aceiasi capacitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Numai prin citit și o comunicare deschisă pe diverse domenii îți poți forma un stil de exprimare propriu care să te facă inconfundabilă.
Succes la perfecționare.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate, Sonia 95. Si mie mi se pare ca fata asta pune intrebari ca sa se afle in treaba si ca sa faca pe desteapta sau interesanta. Si cand da raspunsuri e tot la fel: se baga singura in seama!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna tuturor.Cami,fi tu insati, nimic nu se compara cu naturaletea, si in plus e mult mai bine sa spui lucrurilor pe nume scurt si la subiect.Cat despre Sol,, sti si tu cum suntem noi femeile.ai avut parte de atentie,, atentie care probabil crede ca i se cuvenea,, putea pur si simplu sa ignore intrebarea ta,, dar a aruncat cu piatra(probabil este cea fara de pacat, in cazul nostru cea fara de greseala). nu te schimba niciodata.mult succes in ceea ce iti propui, din pacate in zilele noastre si sa termini liceul e o mare sarbatoare,, bafta multa.ioana