| Vladone12 a întrebat:

Cum as putea sa învăț matematica si chiar sa o si inteleg pe cea de fac? Pentru ca sunt la fac de inginerie Electrică buc, primul an si eu am fost la liceu tehnologic, iar matematica pe care am făcut-o eu la liceu(sau deloc)sau ce am dat eu la bac nu se compara cu ceea ce fac acum, mai ales cerintele pe care trebuie sa le îndeplinesc eu acum si chiar îmi doresc(dacă si cei de la mate info se chinuie) sa inteleg măcar sa reusesc sa inteleg minimul încât sa nu raman cu restanta sau sa repet materia, pentru ca nu stiu de unde sa incep cu ce sa ma apuc la cine sa apelez, nici un venit bun nu am sa platesc niște meditatii, ma simt total pierdut. Probabil o sa ma judecați ca de ce am ales fac asta, ca de ce nu stiu ce si etc. Dar d asta va întreb si va cer si un sfat chiar si legat de fac aceasta in general. A dar cel mai tare ma traumatizează analiza matematica si algebra

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Cum as putea sa învăț matematica... ma traumatizează analiza matematica si algebra"

ia materia de liceu la recapitulat/invățat in totalitate. Altfel n-ai șanse

| johnnny123 a răspuns:

Deci ce vrei de fapt, o rețetă magică pentru a învăța matematica? La fel cum întrebai la un moment dat dacă poți să înveți engleza într-o zi?

Matematica nu se poate învăța pe sărite. Dacă nu înveți de la zero, gradual, totul, nu ai cum să înțelegi matematică avansată.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Mergi la fiecare curs. Daca sari 1-2, nici nu mai poti citi cursurile. Invata fiecare curs. Teoremele le inveti si gata!
Invata, repeta zilnic.
Roaga colegii care sunt mai buni sa te ajute. Dupa prima sesiune ai sa vezi tu care ia 10. Plateste-i ca la meditatii. Sau apeleaza la profesori sa te mediteze.
E bun si sfatul sa reiei Analiza matematica din liceu daca ai cum.