| klhkhjjhkhklhkjhkjh a întrebat:

Cum as putea sa ma inscriu la Universitati din Franta, domeniul management si marketing, cu bursa? In afara de CV, scrisori de recomandare si interviuri, poate examen si rezultatul obtinut la bacalaureat mai este nevoie de altceva? De cand ar trebui sa trimit CV-ul? Sunt in clasa a XI-a. ( Vreau raspunsuri legate de aceste intrebari, nu de sfaturi sa nu ma duc acolo din cauza relatiei dintre romani si francezi, ceea ce nu ma intereseaza)

Răspuns Câştigător
| Alyceee a răspuns:

Eu zic sa nu mai astepti parerile altora ci sa studiezi internetul si sa verifici din scoarta in scoarta siteurile facultatilor din Franta, in special la categoria "studenti internationali" happy. Eu zic ca e cel mai sfant lucru asta happy

3 răspunsuri:
| Alyceee a răspuns:

Din ce stiu eu, la Sorbona iti trebuie Delf la scara inalta (gen C1 sau C2). Totusi stiu ca sunt si alte universitati care te primesc cu Delf B2.
Oircum, pentru a aplica la o facultate din Franta iti trebuie in plus examenul de limba.

"Cv-ul" il trimiti exact atunci cand scrie la "deadline-ul" de pe pagina facultatii. In general se trimite inainte de bac si daca esti intr-un fel "admis" ti se va cere si o nota minima la Bac (gen 8, 5)

| klhkhjjhkhklhkjhkjh explică (pentru Alyceee):

Asa stiu si eu in general, ca trebuie delf, mi-am propus sa dau delf b2 anul asta si c1 in a 12-a, dar am mai vazut ca cica daca dai un examen pe nume sesame, proba scrisa si proba orala legata de domeniu, si obtii un rezultat printre primele 4 locuri, obtii bursa la facultate... O sa mai astept si parerile altora. Mersi mult :*

| taviyamato a răspuns:

La sibiu e o facultate de stiinte economice si sunt persoane care au plecat cu erasmus in franta, au chiar si un masterat prin care primesti parca o diploma din franta uitete pe siteul universitatii lucian blaga, stiu ca facultatea de stiinte economice de la noi din oras e destul de buna big grin. in rest habar n-am si sistemu francez de invatamant din franta nu stiu daca e gratuit, in schimb in danemarca la aarhus au universitate gratuita pentru straini unde inveti gratis si cursurile sunt in engleza laughing, stiu o groaza de oameni care studiaza in danemarca