| alexandraheart19 a întrebat:

Cum credeti ca va fi examenul de admitere la liceu din acest an, mai greu?

10 răspunsuri:
| EuPetrea a răspuns:

De fiecare data poti sa iti dai seama dupa simulari, diferenta nu ii mare.

| eMiky24 a răspuns:

Da, 100%. Mediile au crescut foarte, foarte mult anul trecut, iar anul asta se va intra greu.

| Bodychip1979 a răspuns:

Ma din cate am auzit nu prea intr-adevar si is in clasa a 8-a si chiar o sa fie mai usor pentru ca tu ai dat simularea na eu zic ca simularea a fost usoara pentru mine na si examenul o sa fie mai usor de cat simularea

| cristian_5777 a răspuns:

Daca tu te bazezi ca examenul de anul acesta va fi ca cel de anul trecut, adica usor, de inseli amarnic.Cei de la minister au primit multe reclamatii in legatura cu examenul de anul trecut ( de la parinti ).De ce au primit aceste reclamatii? Cei care au invatat au stiu la examen, dar si cei care nu au invatat au facut aproximativ cat cei care au invatat.De aici a rezultat ca acei copii care au invatat au nimeri la liceu cu cei care nu au invatat.

Revenind la subiect. Examenul de anul acesta va fi ca cei din anii trecuti ( in afara de anul trecut ) sau poate mai greu, dar in niciun caz mai usor.

| alexandraheart19 explică (pentru cristian_5777):

Nu ma bazez pe faptul ca o sa fie usor...totusi sper sa nu fie nici ca cel din 2011

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vad ca stii unde sa pui virgula. Asta denota ca stii gramatica. Inseamna ca esti o fata buna si nu va fi greu pentru tine.

| Idc12345 a răspuns:

Eu dau anul asta. Sper sa fie usor (la fel ca cel de anul trecut)dar nu cred.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Subiectele de la Evaluare Naţională ( clasa a 8-a ) au dificultate MEDIE!
NU cred că va fi mai greu decât în anii anteriori, dar nici prea uşor :)

Vezi şi Programele la linkul :
http://ler.is.edu.ro/....../index.php

ftp://liceulionneculce.ro/Examene/Evaluare%20Nationala/2013/04.%20Programe/Programa_Evaluare_Nationala_2011_Matematica.pdf

Vezi modele propuse şi subiectele date la linkul :
http://subiecte2010.edu.ro/Evaluare_Nationala/

http://subiecte2011.edu.ro/Evaluare_Nationala/

http://subiecte2012.edu.ro/2012/index.html

http://subiecte2013.edu.ro/2013/evaluarenationala/index.html

Vezi şi subiectele propuse pentru 2014 la linkul :
http://subiecte2014.edu.ro/2014/evaluarenationala/modeledesubiecte/

Vezi şi "Teste suplimentare de pregatire" la linkul :
http://subiecte2014.edu.ro/......index.html

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Toate cele bune.

| TnT123 a răspuns (pentru cristian_5777):

Va fi tot la fel numai ca simulariile au fost mai grele nu cum zice petrariu alex si examenul de admitere la liceu nu o sa fie asa greu va fi aproape ca simularea dar mai usor
FUnda?

| LarisaCrasov a răspuns (pentru cristian_5777):

Si tu crezi ca cei de la minister vor tine cont de reclamatiile acelea? Au publicat 5 variante pe site-ul oficial, care sunt relativ usoare. Probabil ca le vor combina si vor allege problemele cele mai usoare.