| AlexandruPopAlexandru a întrebat:

Cum fac sa nu mai calculez pe telefon la 20 de ani? Deci eu nu glumesc și nu aberez chiar nu știu matematica deloc, începe sa devina jenant! Și eu in principiu nu pot sa rețin nimic, citesc ceva de 100 de ori și nu rețin nimic! Ce sa fac?

18 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ma nene, eu eram foarte bun la matematica, dar daca imi dadea de facut doar calcule aritmetice cu hartie si creion cred ca nu luam bacul. Ideea ca trebuie sa fii foarte bun la facut calcule aritmetice pentru a sti matematica este o prejudecata.

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru doctorandus):

Eu am probleme și cu număratul și cu semnele de puncție! Ma fac de ras in public, niciodată nu le-am înțeles

| Yaesmin a răspuns:

Îți iei Milano!

| ALM2000RO a răspuns:

Nu e necesar să mai știi matematică în ziua de azi, de-aia sunt telefoanele cu calculator, să fie totul mult mai simplu. happy
Nu văd de ce ți-ai dori să renunți la a calcula cu telefonul.

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru ALM2000RO):

Cum nu este necasar? Pai și conexiunile logice cum le faci? Dacă nu știi nici sa citești un ceas ce te faci?

| ALM2000RO a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Voiam să zic că nu e nevoie de mate la un nivel prea complex, evident că lucrurile basic, ca să zic așa, trebuie știute, printre care și să știi să citești un ceas tocmai pentru conexiunile logice.

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru ALM2000RO):

Dar mie nu îmi întra in cap, numerele mi se amesteca in cap și la fel și literele uneori

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru ALM2000RO):

Ai avut și tu probleme din acestea

| ALM2000RO a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Nu am fost bun la mate și nu prea mi-a plăcut, eu am terminat profil uman. Deci nu mi-a intrat în cap mare lucru, totuși cât am învățat nu mi s-a întâmplat să mi se amestece numerele în cap și nici literele.

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru ALM2000RO):

Si acum ce lucrezi?

| ALM2000RO a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Nu lucrez nimic că am niște probleme de sănătate și iau pensie de boală (am certificat de handicap). Am 24 de ani. Tu cu ce te ocupi, ești student?

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru ALM2000RO):

Nu, eu am renuntat la scoala in clasa 10 si parintii au bani sa ma tina dar totusi as vrea si eu sa ma ocup cu ceva dar imi e greu ca nu prea pricep multe

| ALM2000RO a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Păi ce te pricepi să faci, ce talente ai? E ceva la care ești bun în mod deosebit din ce ți-ai dat seama?

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru ALM2000RO):

Nu prea pricep și înțeleg multe

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru ALM2000RO):

Adică chestii intelectuale

| ALM2000RO a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Nu mă refer neapărat la chestiile intelectuale, poți să faci de ex o școală profesională, ca electrician, instalator, zugrav se câștigă foarte bine. Dacă vrei neapărat să muncești, sunt posibilități, ai opțiuni de muncă fizică bine plătită, bineînțeles dacă îți place s-o practici. Să nu te apuci să lucrezi în silă și ceva ce nu-ți place, că nu vei avea deloc spor și vei ajunge să-ți urăști viața sau chiar să dai în depresie (ca mine, numai că eu sunt depresiv din alte cauze).

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru ALM2000RO):

Nu prea abilități practice și cam înțeleg greu ce este de făcut

| ALM2000RO a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Păi e bine atunci că au ai tăi posibilități financiare să te țină, nu trebuie să te stresezi cu nimic, mulți și-ar dori așa o viață. big grin