| elcosmin a întrebat:

Cum iau bacul cu nota mare? De luat oricine cred ca ia bacul, dar eu sunt foarte stresat, desi invat. E materie foarte multa si imi e ca uit din ea pe drum... sfaturi?

Răspuns Câştigător
| brokxy a răspuns:

Stiu un roman din Franta ei acolo dau bacul din 6 materii. Engleza, Literatura franceza, Istorie, Chimie, Matematica, Fizica. Deci cred ca la noi cu 3 materii acum ne e foarte bine! Si la ei toate 6 sunt obligatorii!
La noi proful de istorie a zis ca mereu se da comunismul la bac.Fie subiect 1 sau 3. Invata sa stii bine Romania moderna secolele 18-19 si pana la comunism. Si sa stii cateva lupte
La romana e posibil sa se dea caracterizarea unui personaj ca la simulare(la mine uman) Nu sa mai dat de mult caracterizare. Sfat! Invata si caracterizarile nu uita de ele! Caracterizarea unui personaj si dintre 2 personaje.
La

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte multă rolling on the floor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca s[ iei nota cât mai mare posibil în condițiile date, cu cât te stresezi mai puțin, cu cât înveți mai relaxat, în ideea că tot acolo e, cu atât iei o notă mai mare decât invers.

Bula
| Bula a răspuns:

Invata linistit, fara sa te stresezi.
Rezultatul cel mai bun vei avea daca 2-3 zile inainte de examen te vei relaxa, distra, fara sa-ti bati capul cu examenele!
Astfel poti obtine chiar si 1-2 note mai mari (!), fiindca mintea ta va lucra mai repede si mai eficace, daca nu este suprasolicitata de stress.
Asta, evident, daca inveti sistematic inaintea examenelor.

| elcosmin explică (pentru sadrian46):

Multumesc, dar ma refeream gen, ca in ultimii ani la romana a picat poezie, iar la istorie comunism. Cam asta voiam sa va dati cu parerea. Credeti ca pica roman? Si ca va pica tot comunismul? Sau tinand cont ca pe 1 dec s au implinit 100 de ani, credeti ca pica marea unire?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru elcosmin):

Nu sunt în măsură să fac asemenea prognoză.

| elcosmin explică (pentru brokxy):

Raspuns de genul asteptam! Mersi!

| Anonim22341 a răspuns:

La roman structureaza eseurile incat sa semene pentru a le invata mai usor.De ex. eu scriu in felul urmatorbig grinefinitie la curent literar, trasaturi, reprezentati ai curentului, introduc opera(unde a aparut, anul etc., tema, titlu si continut(povestire).