| ToraToraTora a întrebat:

Cum pot afla viteza maxima a unui corp? Am o problema la fizica si nu stiu sa o fac. FUnda!

6 răspunsuri:
| rutanklan a răspuns:

Pai pune si tu datele problemei aici si poate te ajuta cineva.

| CM7YRE a răspuns:

Daca nu iei in considerare acceleratia gravitationala, viteza maxima e viteza luminii.Din cate stiu V=d/t, unde V=viteza, d=distanta parcursa, t=timpul necesar parcurgerii distantei d.

| VictorL a răspuns:

TPU u este un sit-e pentru intrebat teme trebuie sa judeci singur altfel vei fi ignorat ca user de catre administratia site-ului este o imprentimpinare daca vei mai posta astfle de intrebari nu o sa mai poti intra pe sit-e eu tot asa am pati-to cu primul sit-e TPU mi l-au blocat atunci pe siteul acela aveam 56. 000puncte dar acum vezi ce am ramas din cauza unei intrebari!

| sabin89 a răspuns (pentru VictorL):

Ce e aia "imprentimpinare"?

| sabin89 a răspuns:

Viteza maxima a unui "corp" este cat poate el cel mai tare sa fuga. Eu asa inteleg. Acum, depinde la ce fel de corp te referi. Daca e vorba de un animal, vezi ca a pus Laurentiu o intrebare chiar deasupra lu' asta a ta despre cel mai rapid animal. Daca e vorba de oameni, e subiectiva aprecierea. Fotbalistii de la Celsea am vazut eu ca fug foarte tare.