| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot lua media 9-10 la bac? Mentionez ca sunt clasa a 11-a acum si am timp de invatat. Cum trebuie sa invat si cat trebuie sa invat? Vreau metodele celor care au luat 10 la bac.

Răspuns Apreciat de Editori
| anamariarot a răspuns:

Să iei chiar 10 e destul de greu, dar dacă-ți dai puțin silința, peste 9 poți lua lejer.
La română e esențial să ai idee despre ce se întâmplă în fiecare operă sau despre ce e vorba în poezii, ca să nu încurci personajele, respectiv ideile. Trebuie să știi să te exprimi, să ai un vocabular care să implice și neologisme, să ai idei pe care să le poți susține și să nu răspunzi tocmai succint. De exemplu, nu spui „sinonimele sunt x și y", ci „sinonime contextuale pentru lexemele...", ai înțeles tu ideea happy. În rest, pentru eseuri trebuie să incluzi citate ale criticilor literari și să tocești laughing.
Nu știu dacă ești la uman sau real, dar... tot îți voi spune cum am procedat eu. La matematică am lucrat doar în clasa a XII-a. Am luat fiecare capitol din programă și am rezolvat exerciții destinate lui, apoi cât mai multe variante. Despre biologie, mereu mi-a plăcut și aici nu-ți pot da niciun sfat, eventual îți pot spune să îți alegi la a treia probă materia care îți place cel mai mult, ca să nu înveți cu silă.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Gaard_Soren_1973):

Treaba este ca nu sunt un elev bun..adica sunt un elev slab laughing si am multe lipsuri.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci nu vei lua 10, e simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bacul il dau la romana, matematica si geografie. pentru mine la romana va fi cel mai greu laughing