| patrik986 a întrebat:

Cum putem sa schimbam un profesor de la liceu?
Este vorba de profesoara de romana,vrem sa o schimbam deoarece nu ne explica nimic,ne asculta in fiecare ora dar noi nu avem habar ce ne-a predat chiar daca am invatat, ne face in toate felurile, face discriminare intre elevi si faza e ca noi suntem in clasa 11-a dar noi nu avem habar ce ne da la bac la eseuri si etc. Dar avem o problema,ea are pile ca sa zic asa, adica mama ei este primarul localitatii unde este liceul si nu stim daca nu ne-ar face probleme. Toata clasa doreste sa o schimbam,am vorbit cu parintii, mai avem de vorbit doar cu dirigintele... avem destule motive incat sa facem cererea dar nu stim daca o sa reusim, si daca nu accepta cererea ne-am face mai multe belele ca o sa afle si vai de noi. Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| Buzi213 a răspuns:

Fii atent: Scrieti pe o foaie ca titlu Propunere Demisie/Inlocuire Doamna x (cum o cheama), profesor de limba si literatura romanasau o petitie pentru demisia/inlocuirea doamnei
Scrii motivul pentru care se cere demisia doamnei sau inlocuirea ei si semnezi. Ceri semnaturi de la clasa, semneaza si te duci la alte clase unde stii ca mai preda ea. Ceri semnaturi si de acolo. Odata ce s-au strans semnaturile+ semnaturile parintilor. Te prezinti cu foaia/foile la domnul/doamna director/oare. Daca se aproba demersul facut, poti sa dai party, daca nu se aproba, vorbiti frumos cu doamna diriginta/domnul diriginte si spuneti problema (nu va preda cum trebuie incat sa intelegeti, va asculta incontinuu etc...). Dirigintele de la clasa va vorbi cu doamna si poate se rezolva. Nu iti recomand sa ajungi la primarie cu asa ceva. Sau, cand face o prostie, o inregistrati si aratati dovezile directorului. Alta idee nu am. E complicat, dar se poate rezolva

9 răspunsuri:
| Basthet a răspuns:

Bună! Părinții trebuie să facă sesizare (predată cu număr de înregistrare) la conducerea liceului care trebuie să răspundă în 30 de zile. Dacă nu primesc răspuns sau nu sunt mulțumiți de el, fac sesizare mai dpearte, la inspectoratul județean. Totuși, e riscant, se poate întoarce împotriva voastră.

| NLS a răspuns:

Simplu: procedati la fel ca noi cu profesoara din clasa a X-a.
Nu mai mergeti la ore (obligatoriu toata clasa...) in mod repetat.
Insa prima data faceti o plangere la director, ca sa fie avizat.

| patrik986 explică (pentru Basthet):

La asta ne-am gandit si noi dar daca se intoarce impotriva noastra atunci Dumnezeu cu mila ce va face cu noi laughing o sa discutam cu dirigintele sa vedem ce zice si mai vedem.

| patrik986 explică (pentru NLS):

Si ne poate pune absenti daca clasa este goala?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Buzi213):

Răspuns total idiotlaughing
propunere demisielaughing)))))

| EcceHomo a răspuns:

Basthet are dreptate, părinții trebuie să facă demersul.S-a întâmplat şi la noi, cu profa de chimie.Un părinte a strâns semnături de la ceilalți părinți şi a mers cu foaia până la inspectorat.Au dat-o jos de la clasă şi ne-am ales cu alta şi mai şi.happy

| patrik986 explică (pentru EcceHomo):

Si pe foaia ce se strang semnaturile ce ar trebui sa scrie? Ca dorim schimbarea profesorului din urmatoarele motive si etc?

| EcceHomo a răspuns (pentru patrik986):

Da,ceea ce spune şi Claudiu, înlocuirea profesoarei pe motiv că...

| Buzi213 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce? La mine la scoala am facut la fel precum am scris mai sus si a dat-o jos pe profa de geogra (asta la clasa a 8-a)