| ruxyrusu a întrebat:

Cum sa pun sintagma Baiatul meu la cazul vocativ.Multumesc anticipat si funda.

Răspuns Câştigător
| Mihaies a răspuns:

Iată o variantă posibilă de utilizare a acestei sintagme la vocativ:
Băiatul meu! Scumpul meu băiat!
O prezentare a modalităţilor de utilizare a vocativului vezi şi aici:
http://limba-romana.ucoz.ro/index/cazul/0-129

4 răspunsuri:
| YONTU a răspuns:

Baiete,... (fiind copilul tau - ironic vorbind - ii zici "Baiete").

| ruxyrusu explică (pentru YONTU):

Nu adica am cerinta asta :Alcatuieste un enunt in care adjectivul posesiv meu, cu functia de atribut adjectival sa determine substantivul baiat in cazul V.Ma poti ajuta?

| YONTU a răspuns (pentru ruxyrusu):

Nu stiu ma! Sunt printre primii in clasa... si sincer sa fiu n-am invatat ca adjectivului posesiv sa determine un substantiv in cazul vocativ (V).
Sunt intr-a 7-a! Trec!
Bafta!winking

| ruxyrusu explică (pentru YONTU):

Mersi oricum :-)