| St3fanuTz a întrebat:

Cum se calculeaza lungimea unui segment?

Răspuns Câştigător
| RainOfColors a răspuns:

Cu rigla, sau cu patratelele de pe caiet...

7 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

laughing ce? singura metoda, este sa il masori cu rigla rolling on the floor))

| Konica a răspuns:

Pentru un simplu segment folosesti linia straight face
Dar daca e in vreo problema trebuie sa calculezi tu.

| thelastofus2 a răspuns:

Ai incercat rigla?!

| St3fanuTz explică (pentru Konica):

E in problema, si asta intrebam!

| St3fanuTz explică (pentru Konica):

Este in problema!

| CorinaaM a răspuns:

Cu o rigla sau poate fi format din alte segmente mai mici: afli lungimea segmentului mare daca aduni lungimile segmentelor care il comnpun :::fundita:::

| corolav a răspuns:

Cred că nu ai priceput nimic.
Un segment este o porțiune de dreaptă mărginită la ambele capete.
Cum se calculează?
Păi, dacă în problemă nu îți este dată lungimea lui, trebuie să o calculezi funcție da alte date pe care ți le dă problema.
Altcumva nu există.
Chestiile cu rigla, cu pătrățelele de pe caiet nu înseamnă a calcula. Acestea sînt niște anume instrumente cu ajutorul cărora poți „construi" unul sau mai multe segmente.