| valy19 a întrebat:

Cum se rezolva problemele de biologie cele cu sangele?

Răspuns Câştigător
| Zedge a răspuns:

Stiu despre ce vorbesti, am dat si eu bac din biologie si am avut o problema de asta la subiect, Faza e ca aceste probleme sunt mai simple decat par.
Deci sa incepem cu inceputul.
Exista 4 grupe de sange O I, A II, B III si AB IV (alea de labga O, A, B si AB sunt cifre romane deci sunt 1, 2, 3 si 4).
grupa O I este donator universal adica poate dona la orice alta grupa, iar AB IV este primitor universal adica poate primi sange de la oricare din celelalte grupe, iar cel mai important este ca fiecare grupa poate dona ei insasi adica cineva cu grupa B III de exemplu, poate dona la cineva cu aceeasi grupa de sange daca are acelasi Rh. Rh este de 2 feluri pozitiv si negativ si este la fel adica cineva cu Rh negativ nu poate dona la cineva cu Rh pozitiv si invers.
Acum un exemplu daca te intreaba la problema ca o persoana cu grupa de sange A II RH negativ are nevoie de sange de la ce grupe poate primi?
Raspuns: Poate primi de la aceeasi grupa adica A II cu RH negativ si de la grupa O I cu RH neagtiv care este donator universal.
Daca ai inteles ce am scris aici nu vei avea probleme la bac. Sper ca ai inteles si mult succes, vei avea nevoie!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa fii mai explicit?

| valy19 explică (pentru anonim_4396):

Problemele cu transfuzile si cantitatea de sange