| Alexinho94 a întrebat:

Cum vi s-a parut examenu la mate? Mie mi s-a parut foarte greu subiectul 3. in rest nu prea a fost dificil. Voua?

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Subiectele de la Evaluarea Naţională 2014 ( la Matematică ) au fost mai UŞOARE decât cele date în anii anteriori!

Toate cele bune.

| TnCristinaa a răspuns:

A fost grea partea 3

| CryShiAtat a răspuns:

Mi s-a părut tot uşor în afară de subiectul exerciţiul trei, subppntul c. În rest este adevărat că şi subountele de la subiectul 3 au fost necesitat mai mult timp de gândire însă nu te poţi aştepta să nu înveţi nimic şi s iei 10. tongue happy

| Alexinho94 explică (pentru CryShiAtat):

Mda... Mie mi s-a parut foarte greu la Sub 3 exercitiul 1 punctu b) si tot de la sub 3 la exercitiul 2 punctu c). in rest a fost usor.

| CryShiAtat a răspuns (pentru Alexinho94):

B a fost uşor iar c-ul nici eu nu l-am facut!

| Alexinho94 explică (pentru CryShiAtat):

Dar la b cum ai facut? Ai tras perpendiculara OM pe BC si dupa cum l-ai aflat pe OM? de curiozitate. happy ca eu am incercat toate metodele posibile cu sinusuri, arii, tangente etc.

| LSMM a răspuns (pentru Alexinho94):

Eu am dus OM perpendicular pe BC și am mers în triunghiul OMB. OBC e isoscel, măsura lui O e 120 de grade, așa că m(OBC)=m(OCB)=30 de grade. Am mers în triunghiul OMB, deci, și am folosit tangent lui 30. MB=1 din cauza înălțimii în triunghiul isoscel.

| CryShiAtat a răspuns (pentru Alexinho94):

Nu, ci am dus bisectoarea OM care împarte unghiul COB de 120 grade în 2 unghiuri congruente COM şi BOM fiecare de=120:2=60 grade
Triunghiul COB-isoscel -->OM-înălţime, mediană, mediatoare.
În triunghiul COM, măsura unghiului C=180-(C+O)=180-(60+90)=180-150=30 grade
Aplici cosinus de 30 garde şi afli că OC=2 radical din 3 supra 3 iar apoi aplici teorema unghiului de 30 de grade şi afli că MO=radical din 3 pe 3 metri