| SmartLier a întrebat:

Cum vi se pare profilul mate-info. Greu sau foarte greu?

Ce poti face cand termini liceul?

Imi dati si alte informatii va rog?

15 răspunsuri:
| lerlamekko a răspuns:

Mie foarte greu, urasc mate dar am o prietena care e la mate-info si zice ca se descurca face mate-info intensiv, nu contează profilul liceului poţi da la orice facultate vrei, doar sa iei bacu!
Succes!

| DarQueen a răspuns:

Dat fiind că acolo am terminat, da, pot să afirm că e un profil destul de greu, adică real, specializare mate-info intensiv, clar nu sună a ceva foarte easy, dar, dacă ești bun/ă la mate și o să îți placă informatica(mă refer la partea de programare, nu la TIC), atunci nu o să ți se pară greu deloc.
După asta, poți merge unde vrei mai departe, e cel mai cotat profil la ora actuală.
Baftă și succes happy

| SmartLier explică (pentru DarQueen):

Mersi ^_^

| DarQueen a răspuns (pentru SmartLier):

Cu plăcere, that's just my job big grin

| GabyAdicaEu a răspuns:

Exagerat de greu

| CatalinaMaria17 a răspuns:

Depinde si de liceu thinking Este un profil foarte bun dar si greu.

| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Eu sunt in clasa a11a la un astfel de profil, asa ca iti pot raspunde la orice intrebare (bine, eu sunt la mate-info intensiv info).
Este mediu. Nu mi se pare exagerat de greu. Depinde daca esti sau nu dispusa sa inveti. Clasa a9a este cea mai grea dupa parerea mea pentru ca dureaza ceva pana te acomodezi cu colegii si cu profii... Cel mai greu este la fizica in primul semestru, fiind optica (zic asta pentru ca nu prea inteleg capitolul respectiv... nici nu am avut bunavointa sa incerc sa invat atunci ).
Cand termini, mai exact in clasa XII - la intensiv cel putin stiu ca se da atestat pe informatica. Ai de facut o anumita tema ceva mai complexa pe durata ultimului an de liceu. Cand primesti diploma, acolo scrie asistent analist IT. Te poti angaja la filme de softuri, mergi sa testezi jocuri.
Dupa ce termini liceul si chiar si facultatea este bine sa te axezi pe una din ramurile informaticii ca sa profesezi - de exemplu pe programare in c++, in java, in mysql (limbaje de programare, nu te speria vei invata si e foarte frumos), sa faci design web, site-uri, filmulete editate... practic nu exista limite! Iti trebuie dorinta de a invata, flexibilitate si imaginatie.
Daca te intereseaza, dupa liceu poti merge la destul de multe facultati, ai porti deschise cam peste tot : IT, telecomunicatii, design, ASE / finante - banci, matematica, fizica, mecanica,... astea sunt cele mai vizate de elevii care termina aici. Poti urma desigur si medicina sau dreptul, acestea merg de la orice profil insa iti va fi greu pentru ca nu ai facut atat de multe ore de biologie si chimie ca cei de la stiintele naturii, respectiv orele de socio-umane de la stiinte sociale. Este greu mai ales ca acum se intra cu examen de admitere, insa asa e cel mai corect.
In caz ca vrei sa stii, in clasa a9a ai urmatoarele obiecte :
Romana - 4 ore pe saptamana
Mate - 4 ore pe saptamana
Info - 6 ore pe saptamana si ora de tic
Desen/Muzica - o ora la 2 saptamani din fiecare
Chimie - 2 ore
Dirigentie - o ora
Engleza - 2 ore
Franceza - 2 ore (sau germana ma rog)
Sport - 2 ore
Biologie - 2 ore
Fizica - 3 ore
Geografie - o ora
Religie - o ora
Istorie - o ora
Logica - o ora
In a10a se schimba urmatoarele :
Nu mai faci logica, in schimb faci psihologie si educatie antreprenoriala cate o ora pe saptamana.
Faci doar 3 ore de romana pe saptamana. Informatica va avea 5 ore pe saptamana (mda stiu, bizar)
In clasa a9a :
La fizica faci in primul semestru optica, in al doilea mecanica.
La mate faci in primul semestru vectori, numere reale, ecuatii, inecuatii. In semestrul 2 faci trigonometrie mai ales si ecuatii de grad 2 sau ceva... nu mai tin minte.
La chimie este relativ usor, e cam acelasi lucru ca in clasa a8a cred, dar putin detaliat, se complica prea putinwinking.
La romana o sa faceti Amintiri din copilarie de Ion Creanga, Hronicul si cantecul varstelor de Lucian Blaga, Floare albastra de Mihai Eminescu, Morometii volumul 1 de Marin Preda, Maitreyi de Mircea Eliade, Dupa melci de Ion Barbu, Poema chiuvetei de Mircea Cartarescu. Nu se mai face gramatica.
La informatica veti intra in programare, veti invata voi ce e aia. O sa faceti practic programe de exemplu care sa calculeze aria unui trapez sau sa calculeze o distanta... se folosesc uneori cunostinte de matematica si poate chiar si de fizica si economie, dar astea dupa ce avansati putin. In definitiv veti ajunge sa faceti chiar playere muzicale, editoare de text, browsere de internet, jocuri... cerul e limita! ^.^
Cam asta e tot ce trebuie sa stiu. Iti recomand sa mergi la intensiv, este mai ok acolo sunt de obicei profii cei mai buni si vei avea mai multe ore de info, mai putin cu o ora de mate.
Bacul se da la mate (m1), romana si alegere intre biologie/fizica/chimie/info. La info cu ce inveti in clasa 9 deja poti lua 6 :O
Sper ca am ajutat, iti raspund la orice intrebare legata de acest profil cu mare drag.

| SmartLier explică (pentru AnonimaOk):

Cate informatii! M-ai facut sa imi placa. big grin
De la mate.info poti merge la orice facultate?

| AnonimaOk a răspuns (pentru SmartLier):

Buna,
Da, teoretic de la orice profil poti da la orice facultate. Sistemul de admitere la facultatea s-a mai schimbat putin. Unele facultati cer dosar - asadar conteaza notele din clasele IX-XII la anumite obiecte sau media pe anii de liceu si evident bac-ul (nu neaparat la toate obiectele, poate sa iti ceara numai la unul). Insa, majoritatea facultatilor ceva mai saltate, mai prestigioase iti vor cere examen de admitere. Acesta se da ca un test grila. De exemplu - la medicina sau farmacie se da la chimie si la biologie. La drept cred ca se da din stiinte sociale - psihologie, logica... nu prea sunt la curent aici big grin. La litere iti cere de obicei nota din bac la romana si media pe IX-XII la romana si limbi straine. Daca nu, dai admitere un test la romana si probabil si engleza. La IT cea mai ok facultate daca iti doresti sa pleci cu un bagaj cuprinzator de cunostinte este politehnica din Bucuresti. Se da admitere in felul urmator : ori dai 2 teste de matematica (grila) - unul la geometrie si trigonometrie, celalalt algebra si analiza matematica; ori dai un test de matematica si unul de fizica (la alegere 2 capitole dintre optica, mecanica, termodinamica si electricitate). Eu aici planuiesc sa merg. La finante-banci dai admitere din economie (care nu e foarte grea din cate am auzit) si matematica. Pe astea le stiu in mare parte.
Ma bucur ca te-am atras. Este cel mai cautat job, este nevoie de oameni pregatiti insa nu se prea gasesc, motiv pentru care salariile sunt marisoare happy. De asemenea primesti si spor pentru ca stai cu ochii in monitor. Iti recomand acest profil, nu vei regreta smug. Multi spun ca este greu dar daca inveti esti foarte bine. Chiar ma uitam la notele din bac la mate... numai in liceul meu s-au luat vreo 7 note de 10 curat!

| Milanezull a răspuns:

Eu sunt la mate-info intensiv informatica. Am 7 ore de info si 2 de TIC (tehnologia informatiei si comunicarii).
Intr-adevar problemele nu sunt foarte usoare (chiar in momentul asta ma "chinuiam" sa fac o problema), secretul e sa fii atent/a inca de la inceput si sa intelegi.
Mai departe poti merge CAM ORIUNDE. E si mi se pare cel mai "flexibil" si complex profil posibil. Cand termini ai o gama variata de alegeri pe care le poti face pentru facultate.
Bafta de la mine!

Funda?:*

| Openquestions a răspuns (pentru DarQueen):

So crezi tu, de exemplu in comunitatea mea cel mai cautat profil e cel uman si stiinte sociale!

| MarianDeluise a răspuns (pentru AnonimaOk):

Multumesc foarte mult pentru acest raspuns. chiar cautam un asemenea raspuns ca sa ma lamureasca o data si binehappy
Anul asta termin a VIII-a si vreau sa ma duc la mate-info si sunt cam speriat de mate, ca la informatica nu ma vait big grin laughing
Multumesc :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MarianDeluise):

Cu placere :*, ma bucur sa fiu de ajutor cuiva.
Sa stii ca nu e asa greu la mate, trebuie sa te tii de treaba.

| Nycusor_Istoc_1997 a răspuns:

Poti sa iesi profesor de mate, informatician etc

Spet ca vam ajutay?

| Popa_Eduard_1995_L6YU a răspuns (pentru AnonimaOk):

Crezi ca dacă nu sunt așa bun la romana las avea sanse